עושים סדר בזיכרונות

ד"ר יניב זיו הוא הזוכה בפרס אדליס לחקר המוח לשנת 2019

english

דיווחים

תאריך: 25 יולי, 2019
מקור: 
Weizmann homepage

פרס אדליס לחקר המוח לשנת 2019 על הישגים מחקריים יוצאי דופן של חוקר ישראלי צעיר הוענק לד"ר יניב זיו מהמחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע.

קרן אדליס נוסדה בידי אנדרה כהן דלורו ז"ל במטרה לתמוך במצוינות אקדמית בישראל – במיוחד במחקר רפואי ומדעי – והחל מ-2015 היא מעניקה מדי שנה את פרס אדליס לחקר המוח. הפרס נועד לעידוד מצוינות בקרב מדעני מוח צעירים בישראל, לקידום ההבנה של תפקודי המוח ומבנהו בבריאות ובחולי ולחיזוק השפעתה של קהילת מדעני המוח הישראלית בעולם.

ועדת הפרס, שכללה מומחים בעלי שם בחקר המוח, בחרה בד"ר זיו בזכות מאמציו לזהות את המנגנונים הביולוגיים היוצרים זיכרונות ומאחסנים אותם. ד"ר זיו פיתח שיטות חדשות וחדשניות לצפייה באוכלוסיות גדולות של נוירונים במוחם של עכברים חיים לפרקי זמן של שבועות וחודשים. נוסף על כך, גישת הדימות האופטי שלו – הכוללת מיקרוסקופים פלואורסצנטיים שניתן להרכיב על ראשיהם של עכברים מבלי להפריע לתנועתם החופשית – אומצה על ידי חוקרי מוח אחרים.

מחקרו הנוכחי של ד"ר זיו מתמקד בהיפוקמפוס ובמעגלים הקשורים אליו בקליפת המוח, שיש להם תפקיד חשוב בניווט במרחב ובזיכרון של מקומות ואירועים. הוא מתכנן לבדוק כיצד דפוסים שונים של פעילות מוחית מקודדים חוויות מסוימות ואיך היחסים בין הדפוסים האלה משתנים לאורך זמן וכפונקציה של התנסות. נושא נוסף שד"ר זיו חוקר הוא השוואת האופן שבו זיכרונות של חוויות שונות מתארגנים במוחותיהם של פרטים שונים.

Dr. Ziv is supported by the Adelis Brain Research Award, the Pasteur-Weizmann Delegation, and the European Research Council. He is the incumbent of the Dr. Daniel E. Koshland Career Development Chair