Committees
 
International Advisory Committee:
  Aronson Sam, BNL
Barnes Peter D., LANL
Baym Gordon, UIUC
Beise Elisabeth J., Maryland
Bernabeu Jose, Valencia
Blaizot Jean-Paul, Saclay
Chen Hesheng, IHEP, Beijing
Cooper Martin, LANL
Danilov Mikhail V., ITEP, Moscow
Diakonov Dmitri, PNPI, St. Petersburg
Ellis John, CERN
Ericson Torleif, CERN
Franzini Paolo, Frascati & Rome
Gales Sydney, GANIL
Gelbke Claus Konrad, MSU
Gustafsson Hans-Ake, Lund
Hatsuda Tetsuo, Tokyo
Henning Walter, GSI
Heuer Rolf-Dieter, DESY
Iachello Franco, Yale
Imai Kenichi, Kyoto
Jaffe Robert L., MIT
Lipkin Harry J., Weizmann Institute
Marciano William
, BNL
Mcdonald Arthur, Queens Univ.
Mulders Piet J.
, Amsterdam
Nagamiya Shoji
, JPARC
Poutissou Jean-Michel
, TRIUMF
Richter Achim
, Darmstadt
Schiffer John
, ANL
Schune Marie-Helene
, LAL Orsay
Sinha Bikash
, Kolkata
Sissakian Alexei
, Dubna
Stocker Horst ,
GSI
Thomas Anthony W.
, JLab
Toki Hiroshi
, Osaka
Walcher Thomas
, Mainz
Wilczek Frank
, MIT
Yamazaki Toshimitsu
, Tokyo
Young Glenn
, ORNL
Zajc William A.
, Columbia
Zou Bingsong, IHEP, Beijing
   
Programme Advisory Committee:
  Appel Jeffrey, Fermilab
Bradamante Franco, Trieste
Brodsky Stanley, SLAC
Bryman Douglas A., TRIUMF
Bugg David V., QMC, London
Caldwell Allen, MPI Munich
Cardman Lawrence S., JLAB
Deshpande Abhay L., SUNY SB
Freedman Stuart, UC Berkeley
Hallman Tim, BNL
Halzen Francis, Madison
Haxton Wick C., Seattle
Hayano Ryugo, Tokyo
Hofmann Sigurd, GSI
Jacak Barbara, SUNY SB
Khriplovich Iosif B., Novosibirsk
Langanke Karlheinz, GSI
Lewitowicz Marek, GANIL
McLerran Larry, BNL
Mueller Alfred, Columbia
Nishikawa Koichiro, KEK
Parker Peter, Yale
Riska Dan Olof, Helsinki
Schukraft Juergen, CERN
Soffer Jacques, Temple University
Vogt Ramona, LLNL and UC Davis
Weise Wolfram, TU Munich
   
Local Organizing Committee:
 

Abramowicz Halina, Tel Aviv University
Ashery Daniel, Tel Aviv University (co-Chair)
Fraenkel Zeev*, Weizmann Institute of Science
Friedman Eliahu, Hebrew University of Jerusalem
Gal Avraham, Hebrew University of Jerusalem (co-Chair)
Hass Michael, Weizmann Institute of Science
Karliner Marek, Tel Aviv University
Lichtenstadt Jechiel, Tel Aviv University
Mikenberg Giora,Weizmann Institute of Science
Nir Yossi, Weizmann Institute of Science
Piasetzky Eli, Tel Aviv University
Rabinovici Eliezer, Hebrew University of Jerusalem
Tarem Shlomit, Technion, Israel Institute of Technology
Tserruya Itzhak, Weizmann Institute of Science (Chair)
Waxman Eli, Weizmann Institute of Science

  *deceased
 

blank