אודות הסיורים

הסיורים צפויים להתחדש במרץ 2019

כל הסיורים מתקיימים בשפה העברית

עצים וגנים

סדרת הסיורים מתמקדת בגינון ובעצים ייחודיים הנטועים בקמפוס המכון - בהם צמחים נדירים שאינם גדלים במקומות אחרים בארץ, וכן בסיפורים על מקורותיהם של העצים, תכונותיהם המיוחדות ודרכי "עלייתם" לישראל.

אדריכלות ברוח הזמן

ההליכה בשבילי המכון מפגישה את המבקרים עם מספר אבני דרך בתולדות האדריכלות הישראלית, החל מהבניינים הראשונים של מכון זיו ומכון ויצמן למדע - שהוקמו במחצית הראשונה של המאה הקודמת, דרך מאיץ החלקיקים - סימן ההיכר האדריכלי של מכון ויצמן למדע, ועד לבנייני זכוכית מודרניים מהמאה ה-21. בסיורים יוכלו המבקרים להכיר כמה דוגמאות חשובות לסגנונות בנייה שונים: הסגנון הבין-לאומי של האדריכל אריך מנדלסון, מבנים ברוטליסטיים מבטון חשוף, סגנון סטרוקטורליסטי, פוסט-מודרני, ועוד.

פיסול סביבתי

קמפוס מכון ויצמן למדע מהווה מעין גלריה פתוחה, שבה מוצג, תחת כיפת השמים, אוסף מגוון של פיסול ישראלי ובין-לאומי, הכולל עבודות של מנשה קדישמן, סורל אתרוג, יגאל תומרקין, נתן רפפורט, דני קרוון, סלבדור דאלי ועוד. הסיורים שיתמקדו בפסלים יאפשרו למבקרים להתוודע למושגים מעולם האמנות, לזרמים אמנותיים, ולהקשרים ההיסטוריים שלהם.

בסלון של ורה

מה אכלו האורחים המכובדים שהתארחו בביתם של "הזוג הנשיאותי", ורה וחיים ויצמן? כיצד ניהלה הגברת הראשונה את משק הבית? מי ערך את הקניות? ומי סידר את הפרחים? "אחוזת ויצמן" שברחובות, מעונם הפרטי של ורה וחיים ויצמן, שהפך לימים למעון הרשמי של נשיא מדינת ישראל, נוהל בידי ורה ויצמן. היא קבעה את אופיים של חיי היום-יום שהתנהלו בו, ועיצבה, בסגנונה האלגנטי והאריסטוקראטי, את נוהלי האירוח הרשמי. המפגשים יתקיימו באחוזת ויצמן ויעקבו אחר דמותה של הגברת הראשונה ואחר אורח החיים בביתו של הנשיא הראשון. המבקרים יוזמנו לסייר בחדרים ובקומות של הבית הגדול, ויתוודעו לקורות בנייתו, לסיפורם של חפצי בית שונים, ולסודות מהמטבח, ומחדרים אחרים.

אמנות

במסגרת סיור האמנות נבקר בשתיים מהתערוכות הבאות:

"היסחפות": איתן ויתקון, אוצר: יבשם עזגד
מדרשת פיינברג / מרכז דוד לופאטי למוסמכים, מכון ויצמן למדע

"קשר עין": תערוכה רב-תחומית זו, אשר בה משתתפים מדענים ואמנים, מַפנה מבט בוחן אל המנגנונים שבאמצעותם אנו רואים את העולם, ואל הדרכים שבהן אנחנו מפענחים ומפרשים את המידע החזותי. אוצר: יבשם עזגד
בניין הפיסיקה על שם עדנה וק.ב. ויסמן, ובניין על שם נחמה ונעמי כהן.

"חדשות ישנות, מזויפות": אגניישקה קוראנט, ורדי בוברוב ויעל בלבן, אוצר: יבשם עזגד
מרכז הכנסים על שם דוד לופאטי, מכון ויצמן למדע

"מפה מפה שעל הקיר": מיפוי במדע ובאמנות
בניין למחקר ביורפואי על שם ארתור ורושל בלפר

הרשמה

כל הסיורים פתוחים לציבור הרחב, ללא תשלום, אך מחייבים הרשמה מראש. הסיורים מתחילים בשעה 10:00 ויוצאים ממרכז המבקרים על-שם לוינסון, פרט לסיור בסלון של ורה, אשר מתקיים בבית ויצמן.

מספר המקומות מוגבל. הסיור יימשך כשעתיים.

 

ההרשמה לסיורים מתבצעת באמצעות שליחת מייל לכתובת: tours.weizmann@weizmann.ac.il.

נא לציין שם מלא, את סוג הסיור המבוקש, מועד הסיור, מספר משתתפים ומספר טלפון ליצירת קשר.

  • יש להצטייד בנעליים נוחות, מים וכובע.
  • הסיורים אינם מתאימים לילדים מתחת לגיל עשר.
  • במקרה של גשם - הסיורים יידחו למועד מאוחר יותר.

אודות המדריכים

נעמה לוריה ארבילי - סיור עצים וגנים

ילידת 1974, דור שלישי למשפחת חקלאים ממושב בית שערים השוכן בעמק יזרעאל. במהותה "ילדת טבע" ועל רקע החינוך הכפרי, פיתחה אהבת אמת, זיקה ווחיבור ממשי לארץ, לאדמה, לצמחים ולנוף. החלה דרכה במלאכת הגינון בהיותה בת 16 כעובדת במשתלה. בשנת 2001 סיימה לימודי הנדסאות נוף במכללת רופין ועבדה כשבע שנים במכון ויצמן למדע כסגנית מנהל מחלקת הגינון, כך שכל גן ועץ ברחבי הקמפוס מוכר ואהוב עליה באופן אישי.

בימים אלה נעמה מתגוררת עם משפחתה במושב בית שערים ועובדת במשרד אגרונומים בחיפה. נעמה נמנית על מייסדי "איגוד הנדסאי אדריכלות הנוף בישראל", שותפה לפעילות התנדבותית "ירוקה" וסביבתית וכן אוהבת לצלם צמחים וטבע.

ד"ר מיכל חכם - בסלון של ורה

חוקרת תרבות, עוסקת בחיי-היום-יום ובתרבות החזותית של הציבור היהודי בימי היישוב וראשית המדינה. מרצה במכללת שנקר, באוניברסיטה הפתוחה ובבית ברל. מעבירה הרצאות לציבור הרחב בנושאים הקשורים לחברה, לתרבות ולאמנות הישראלית. כמו כן, עוסקת באוצרות של אוספים פרטיים.

דקל גודוביץ' - סיור אדריכלות

אדריכל דקל גודוביץ' נולד ב- 1973 ומתגורר במרכז ת"א. הוא החל את לימודי האדריכלות בסדנא לעיצוב ואדריכלות וסיים אותם בטכניון שבחיפה כמצטיין דיקן. בזמן הלימודים שימש כמדריך טיולים בחברה להגנת הטבע בחוגי סיור לילדים וכן כמדריך טיולים בבתי ספר. מאז סיום לימודיו ב- 2001 הוא משלב מספר נושאים בתחום האדריכלות:

  • תכנון ועיצוב: תכנון מגוון מבנים (שימור, מגורים, מסחר) ועיצוב פנים לדירות במסגרת משרד עצמאי וכשותף במשרדו של אביו - ישראל גודוביץ', שהיה מהנדס העיר המיתולוגי של תל אביב.
  • כתיבה וביקורת: יוצר 2 סדרות וידאו וסדרת כתבות אדריכלות לאתר וואלה, כתב ספר על בית חולים אסותא, וספר על מבנים במכון ויצמן למדע. משמש כרגע ככתב העיצוב והאדריכלות של עיתון כלכליסט ומגזין בניין ודיור.
  • הדרכה: בעבר מנחה לאדריכלות במכון אבני ומדריך סיורים אדריכליים בבניין ודיור. עתה מדריך סיורים בין מבני מכון ויצמן למדע.
  • אמנות: השתתפות במספר תערוכות קבוצתיות, מיצגים, וידאו-ארט, פסטיבל עכו, ואוצר הביאנלה האינטרנטית הראשונה.

קארין עדן - סיור פיסול ואמנות

אוצרת, חוקרת ומרצה על תרבות חזותית ותולדות האמנות עם התמחות באמנות מודרנית, עכשווית ומדיה חדשה. בעלת המיזם לאירועי תרבות ואמנות Get ARTYtude שעוסק בתרבות חזותית, אמנות וחינוך ומציע חוויית בילוי אחרת שמשלבת הרצאות, הקרנות וידאו-ארט, מיצגים, מוסיקה ואוכל.

השכלה:
תואר שני (MA) בתולדות האמנות, אוצרות ותרבות חזותית, אוניברסיטת בן גוריון.
תואר ראשון באמנות (BA) בית הספר Slade School of Fine Art- University College London.
בוגרת תוכנית ה- BFA בהאנטר קולג', ניו יורק.

ניסיון תעסוקתי:
מרצה בכירה במוזיאון תל אביב לאמנות, עוזרת אוצרת, אוצרת ומנהלת קשרי אמנים בחברת סטארט-אפ לווידאו-ארט, מרצה מטעם Google Art Project בתוכנית משותפת ייחודית עם משרד החינוך. לקוחות נוספים כוללים קתדרות ברחבי הארץ, גלריות, מוזיאונים, הפקולטה לחקלאות, מכון אבשלום לידיעת הארץ, עיריות ברחבי הארץ.