אמצעי בטיחות במעבדה כימית

שילוט ומידע

שילוט וסימון

בכל מעבדה יש להתקין שילוט וסימוני אזהרה המיועדים להזהיר את העובדים מפני חומרים מסוכנים, להסב את תשומת ליבם לסיכונים אפשריים ולהורות להם על שימוש באמצעי מיגון. יש לאפשר לעובדים להכיר את החומרים הכימיים המסוכנים הנמצאים בשימוש, אזורי האחסון, אמצעי בטיחות, ציוד חרום ויציאות החרום. שילוט אזהרה מסופק על ידי יחידת הבטיחות.

גיליון בטיחות  Material Safety Data Sheet)  MSDS)  

גיליון בטיחות MSDS מכיל מידע מפורט על החומר המסוכן הכולל את תכונות החומר, לרבות סיכוני בטיחות ובריאות בעבודה בשגרה ובעת אירוע חריג. ניתן לקבל דפי מידע מהספק ממנו נרכש הכימיקל יש לוודא שגיליון הבטיחות מעודכן (עד שנתיים אחורה). כמו כן, ניתן להשוות בין גיליונות בטיחות של ספקים שונים ולהתייעץ עם צוות יח' הבטיחותיש לעיין בגיליון הבטיחות של החומר לפני הזמנתו ולוודא שהשימוש בו ודרך אחסונו מובנים.

אחסון חומרים

חובה לאחסן חומרים כימיים בהתאם לתכונותיהם ולתאימות החומרים. ראה סעיפים 7, 10 בגיליון הבטיחות של החומר.

יש לשלט את אזורי האחסון, מגירות וארונות, של החומרים הכימיים על פי קבוצות הסיכון.

בחומרים מסוכנים במיוחד - מגיבי מים/נפיצים/דליקים מאד - יש לאחסן ולטפל בזהירות מרבית.

ניתן לפנות ליחידת הבטיחות בכל שאלה.

ציוד מגן אישי

כללי

ראש קבוצת המחקר אחראי על קיום סביבת עבודה בטוחה. כל עובד מעבדה מחויב לשמור על כל נהלי הבטיחות בהתאם לתכנית ניהול הבטיחות השנתית עליה חתם. יש לספק לעובד ציוד בטיחות ומיגון אישי בהתאם לסיכונים אליהם הוא חשוף. בכפוף לתקנות הבטיחות חובה ללבוש חלוק מעבדה ולנעול נעליים סגורות. יש להרכיב משקפי מגן ולעטות כפפות על פי הצורך.  מידע אודות ציוד מגן אישי ניתן למצוא גם בגיליון הבטיחות של החומר (MSDS).

באחריות העובד/הסטודנט להשתמש בציוד שסופק לו:

 • חלוק –עשוי 100% כותנה, נסגר ע"י כפתורי "תיק-תק" ובעל שרוולים ארוכים עם מנג'טים.
 • נעליים סגורות (דוחות נוזלים, לא מבד, עדיף מעור).
 • משקפי מגן
 • כפפות – לפי הצורך ובהתאם לסוג החומר איתו עובדים, כמפורט בתכנית ניהול הבטיחות השנתית של קבוצת המחקר.

   

  הגנה על העיניים והפנים

  לכל העובדים במעבדה מסופקים אמצעי הגנה, ומחובתם להשתמש בהם בהתאם לסיכון החשיפה. משקפי המגן ומגן הפנים המשמשים במעבדות המכון לצורך מיגון מחומרים כימיים, עשויים חומר פלסטי המגן גם מפני קרינת UV.
  מגיני העיניים המסופקים על ידי יחידת הבטיחות כוללים:

  • משקפי מגן עם מיגון צדדי המספקים הגנה מפני נתזים חלקיקים, אבק ולכלוך.
  • משקפי מגן סגורים (goggles) המספקים הגנה מפני רסיסים, אבק ונתזים בעבודה עם זכוכית בתת לחץ או בלחץ גבוה, או עם כלי עבודה המייצרים שבבים.
  • מגן פנים שלם המספק הגנה מפני חלקיקים ונתזים. חובה להשתמש בו בזמן עבודה עם חנקן נוזלי וחומצות חזקות.

  חל איסור גורף על שימוש בעדשות מגע בעת עבודה במעבדה. במידת הצורך יקבל העובד מיח' הבטיחות הפנייה לאופטומטריסט לקבלת משקפי מגן אופטיים, בהתאם לסיכונים.

   הגנה על העור והגוף

   בעת עבודה בחומרים כימיים יש ללבוש חלוק ארוך רכוס ונעלי עבודה סגורות. אין לעבוד במעבדה בנעליים פתוחות כגון: סנדלים, כפכפים. סינרי גומי, כפפות גומי וערדלי גומי – מסופקים לפי הצורך . לדוגמה, בעבודה בחומצות מאכלות כגון HF וחומצות אנאורגניות חזקות. בסיום העבודה יש להשאיר את ציוד המגן במעבדה. אסור ללבוש חלוק או לבוש מגן אחר במסעדות או באזורים המותרים לאכילה ושתיה.

   הגנה על הנשימה

   כל עבודה עם חומרים כימיים מסוכנים ונדיפים יש לבצע אך ורק במנדף כימי, אלא אם אושר אחרת ע"י מנהל המעבדה. המנדף הכימי הוא אמצעי המיגון הטוב ביותר לעבודה בחומרים מסוכנים. המנדף מקנה לעובד סביבת עבודה בטוחה כיוון שהוא שואב לתוכו אוויר מחלל המעבדה ופולט אותו  החוצה עם הזיהום.
   במקומות בהם אין אוורור או שלא ניתן לעבוד במנדף כימי יש לפנות ליחידת הבטיחות.

   אמצעי חירום

   במקרה של התזת חומר כימי על הגוף או העיניים, יש להשתמש במקלחת החרום או במשטפת עיניים הקרובה. יש לשטוף את הגוף או העיניים במים זורמים במשך 15 דקות לפחות .מומלץ להחזיק במעבדה ליד הכיור בקבוק לשטיפת עיניים

   חובה לדווח למוקד השירות על כל אירוע של התזה או שפך או פיצוץ 08-934-2999.