אמצעי בטיחות במעבדה כימית

שילוט ומידע

בכל מעבדה יש להתקין תוויות וסימוני אזהרה המיועדים להזהיר את העובדים מפני חומרים מסוכנים, להסב את תשומת ליבם לסיכונים אפשריים ולהורות להם על שימוש באמצעי מיגון. יש לאפשר לעובדים לזהות את החומרים הכימיים המסוכנים הנמצאים בשימוש, אזורי האחסון, אמצעי בטיחות, ציוד חרום ויציאות החרום. שילוט אזהרה מסופק על ידי יחידת הבטיחות.

דף מידע בטיחותי   Material Safety Data Sheet)  MSDS)  

MSDS= גיליון בטיחות (דף מידע) על החומר המסוכן, הכולל את כל המידע הקשור לתכונות החומר, לרבות סיכוני בטיחות ובריאות בעבודה עימו, בשגרה ובעת אירוע חריג. ניתן לקבל דפי מידע מהספק ממנו נרכש הכימיקל. לעיתים, יש לוודא שגיליון הבטיחות מעודכן (עד שנתיים אחורה).כמו כן, ניתן להשוות בין גליונות בטיחות של ספקים שונים ולהתייעץ עם צוות יח' הבטיחות.

אזורי אחסון

חומרים כימיים חייבים לאחסן בהתאם לתכונותיהם ולתאימות (compatibility), על פי קבוצות הסיכון.  ראה סעיפים 7, 10 בגליון הבטיחות של החומר. בחומרים מסוכנים במיוחד - מגיבי מים/נפיצים/דליקים מאד - יש לאחסן ולטפל בזהירות מירבית. יש לעיין בגיליון הבטיחות של החומר (MSDS) לפני הזמנתו ולוודא שהשימוש בו ודרך אחסונו מובנים.

ניתן לפנות ליח' הבטיחות בכל שאלה.

ציוד מגן אישי

כללי

ראש קבוצת המחקר אחראי על קיום סביבת עבודה בטוחה. כל עובד מעבדה מחוייב בשמירה על כל נהלי הבטיחות. יש לספק לעובד ציוד בטיחות ומיגון אישי בהתאם לסיכונים להם הם חשופים. באחריות העובד להשתמש בציוד שסופק לו:

  • חלוק –עשוי  100% כותנה, נסגר ע"י כפתורי "תיק-תק" ובעל שרוולים ארוכים עם מנג'טים.
  • נעליים סגורות (דוחות נוזלים, לא מבד, עדיף מעור).
  • משקפי מגן
  • כפפות – לפי הצורך ובהתאם לסוג החומר איתו עובדים.

הגנה על העיניים והפנים

לכל העובדים והמבקרים במעבדה מסופקים אמצעי הגנה, ומחובתם להשתמש בהם. משקפי המגן ומגן הפנים המשמשים במעבדות המכון לצורך מיגון מחומרים כימיים, עשויים חומר פלסטי המגן גם מפני קרינת UV.
חל איסור גורף על שימוש בעדשות מגע בעת עבודה במעבדה. במידת הצורך יקבל העובד מיח' הבטיחות הפנייה לאופטומטריסט לקבלת משקפי מגן אופטיים, בהתאם לסיכונים.
מגיני העיניים המסופקים על ידי יחידת הבטיחות כוללים:

  • משקפי מגן עם מיגון צדדי – מספקים הגנה מפני נתזים חלקיקים, אבק ולכלוך.
  • משקפי מגן סגורים (goggles) – מספקים הגנה מפני רסיסים, אבק ונתזים, במיוחד בעבודה עם זכוכית בתת לחץ או בלחץ גבוה, או עם מקדחה.
  • מגן פנים שלם – מספק הגנה מפני חלקיקים. חובה בזמן עבודה עם אוויר נוזלי, חנקן נוזלי וחומצות חזקות.

הגנה על העור והגוף: בעת עבודה עם חומרים כימיים יש ללבוש חלוק ארוך סגור, ונעלי עבודה סגורות. אין לעבוד במעבדה עם סנדלים, כפכפים וכד'. סינרי גומי, כפפות גומי וערדלי גומי – מסופקים לפי הצורך (לדוג' בעבודה עם חומצות מאכלות כגון: HF, חומצות אנאורגניות חזקות). בסיום העבודה יש להשאיר את ציוד המגן במעבדה. אסור ללבוש חלוק או לבוש מגן אחר במסעדות או באזורים המותרים לאכילה ושתיה.              

הגנה על הנשימה: יש לבצע כל עבודה עם חומרים כימיים מסוכנים אך ורק במנדף כימי, אלא אם אושר אחרת ע"י מנהל מעבדה. המנדף הכימי הוא אמצעי המיגון הטוב ביותר לעבודה עם חומרים מסוכנים. המנדף מקנה לעובד סביבת עבודה בטוחה ע"י שאיבה של אוויר פנימה מחלל המעבדה ופולט אותו (עם הזיהום) החוצה.
עבודה נכונה במנדף כימי – ראה בפרק "מנדף כימי".

במקומות בהם אין אוורור או שלא ניתן לעבוד במנדף כימי יש לפנות ליחידת הבטיחות. 

אמצעי חרום: במקרה של התזת חומר כימי על הגוף, על הפנים או העיניים, יש להשתמש במקלחת החרום או במתקן לשטיפת עיניים המצוי בקרבת מקום. מומלץ להחזיק במעבדה ליד הכיור גם בקבוק לשטיפת עיניים. יש לשטוף את הגוף או העיניים במים זורמים במשך 15 דקות לפחות.

חובה לדווח למוקד החרום על כל ארוע של התזה/שפך/פיצוץ 08-934-2999