ברוכים הבאים לגן ויצ"ו - מכון ויצמן

סיפור הצלחה

English

חזית הגן

המרכז החינוכי לגיל הרך על שם משפחות אניקסטר וסיים מספק סביבה אידיאלית לילדיהם של המדענים, הסטודנטים והעובדים במכון ויצמן למדע, כאשר כל צורך של הילדים באשר הוא זוכה לטיפול: הקוגניטיבי, הרגשי, הפיסי, האמנותי, התזונתי והחברתי.

צוות המעון מונה 36 איש, כולם אנשי מקצוע מסורים ומיומנים ביותר, בהם מנהלת המעון עינת בניטה, הגננות, צוות המטבח ונשים צעירות בשירות לאומי. בכל כיתה בגן עובדים בממוצע ארבע אנשי צוות, ההופך את יחס המטפל-ילד לגבוה בהרבה בהשוואה לגני ילדים אחרים בישראל. עובדה זו מאפשרת למטפלות להעניק יחס אישי יותר לילדים, לפצל ילדים לקבוצות בעת הצורך, לסייע לילדים הזקוקים לסיוע נוסף בכל רגע נתון, וליצור סביבה מאתגרת אך רגועה ושמחה.

שלט הכניסה לגןיחס המטפלות - ילדים הגבוה אינו הסיבה היחידה שהפכה את המעון למקום כה אהוב. המתקן עצמו בנוי באופן מודרני ביותר, והוא מואר ונקי; החצרות הנפרדות לכל כיתה מסודרות ומוצלות, ולכן ניתן לשחק בחוץ גם בימי הקיץ החמים; האווירה עליזה, כאשר כל עובד מברך בחום בכל בוקר את ההורה והילד הנכנסים בדלת.

אחת התכונות המיוחדות של המקום הוא התפריט המזין והמסירות הרבה שבהן מבושלות שלוש הארוחות ביום עבור הילדים. בעת הכנת התפריט, צוות המטבח זוכה לייעוץ של תזונאית מקצועית. אין מזון מעובד או ממתקים, התפריט מגוון ותמיד כולל ארוחה חמה בצהריים; פירות וירקות נמצאים בשפע. כל הלחם המוגש הוא לחם מלא, ובמקום כריך טיפוסי עם ממרח שוקולד מוגשים כריכים עם ממרח תמרים. בנוסף, הטבחים לעתים ניגשים לכיתות כדי לקבל משוב מהילדים ומהמורים, ואפילו יושבים אתם מדי פעם בזמן הארוחות.

המרכז החינוכי לגיל הרך על שם משפחות אניקסטר וסיים גם מציע מספר סדנאות חינוך במשך השנה עבור הגננות כדי להעשיר את חווית ההוראה שלהן, כגון סדנאות בנושא החשיבות של פעילות יצירתית, קריאה, פתרון סכסוכים ועוד. סדנאות אלה מעשירות את חוויית העבודה של הגננת ובכך מעשירות גם את חוויותיהם של הילדים.

הצוות במרכז מזמין את ההורים לקחת חלק בפעילויות של המעון, ובכל שנה הצוות בוחר נושא מסוים כדי להדגים להורים מה ילדיהם עושים במשך היום. ב"שבוע הראות", לדוגמה, הורים נחשפים להיבטים שונים של פעילות ילדיהם ואף מחקים אותם, כגון אכילת ארוחות, שינה בצהריים וישיבה לשעת סיפור.

אחד ההיבטים המוערכים ביותר של המרכז הוא העובדה שהוא פתוח במרבית ימות השנה. המרכז פתוח כל הקיץ פרט לשבוע האחרון של אוגוסט, בו הצוות מכין את המקום לשנה הבאה. הוא סגור בחגים אך פתוח במרבית ערבי חג (כאשר מרבית גני הילדים בישראל סגורים) וגם בחול המועד. עבור המדענים במכון ויצמן, שניסויי המעבדה שלהם אינם סובלים דיחוי, תכונה זו מוערכת ביותר.

הכניסה לגןלמרות ששכר הלימוד גבוה יותר ממעון טיפוסי בישראל, בגלל היחס הגבוה בין ילד למטפל, התפריט המזין והיבטים נוספים המעלים את רמת הטיפול, הביקוש בשנים האחרונות זינק הודות למוניטין המצוין ולצוות המסור של המעון.

מכון ויצמן רואה במרכז החינוך על שם אניקסטר כיתרון חיוני עבור מדענים, סטודנטים וצוות המכון. יתרון המאפשר את השאיפה המתמדת למצוינות בכל היבט של החיים והמדע במכון. המרכז הוקם הודות לנדיבות של קרן משפחת אדוורד פ. אניקסטר והגברת סילביה שולמן.