הסתגלות לגן

קליטה והסתגלות בגן

קליטתו של ילד בגן היא משימה עדינה.  השקעה רגשית ותכנון נדרשים גם מצוות הגן וגם מהורי הילד.
בימים הראשונים נאפשר לכם ולידיכם להכיר ולהסתגל לגן וצוותו.
בנות צוות הגן בכלל והמטפלות בפרט תלווינה את ילדיכם בשלבים הראשונים.
העמקת הקשר והאמון של הילד בהן, נבנה תוך כדי היכרות ומשחק עימו וזהו תהליך הדורש רגישות וגמישות.
צוות הגן ער וקשוב לצרכים ולקשיים של כל ילד ולכן, עליכם ההורים לפנות את השבוע הראשון להתאמת שהות הילד בגן בתאום יומיומי עם צוות הכיתה.

לאחר תקופת ההסתגלות יכנסו הילדים בהדרגה להרגלים ולסדר יום, הכולל גם פעילויות העשרה בכל תחומי ההתפתחות.

 1. קליטת הילד בגן מורכבת משני תהליכים:
  1. תהליך הפרידה מהבית: הפרידה מהבית מציינת את פרידת הילד מהוריו, מסביבתו ומשאר בני משפחתו למשך היום. לגבי הילד, משמע פרידה מחדרו, ממיטתו, מארגז הצעצועים שלו ומכל שאר הדברים המוכרים לו. לעיתים זוהי פרידה מטיפול שהתמקד בו בלבד או במספר מצומצם של אחים ואחיות ולעיתים זוהי פרידה משיגרה מוכרת אחרת כמו מסגרת בה הילד שהה ואותה הוא הכיר או כל שיגרה מוכרת אחרת.
  2. תהליך הסתגלות בגן: על הילד להסתגל למסגרת חדשה, למבנה, לצוות, לחברת ילדים ולהתייחסות רגשית שונה מזו אליה המוכרת לו.
   בגן קיימים הרגלים השונים מההרגלים המוכרים לילד מהבית כמו הרגלי אכילה, הרגלי שינה והרגלי משחק.  גם ההתייחסות הרגשית שונה מזו המוכרת בבית.

 2. ההורים:

  גם ההורים עוברים תהליך של פרידה והסתגלות, כשעליהם להיפרד מילדם, ולו רק באורח זמני, ולהעביר את הטיפול בו לידיים אחרות. האווירה בגן חדשה גם להם ואולי הם חוששים מאיכות הטיפול בילדם.
  ילדים וכן, גם תינוקות, קולטים את הרגשות החיוביים והשליליים של הוריהם והדבר משפיע על יכולתם להתמודד עם הפרידה.  כאשר ההורים שלמים עם הדרך והמסגרת אותה בחרו, הם יקרינו זאת לילדם, שיקל על הילד על תהליך הקליטה וההסתגלות בגן .  משום שקושי הפרידה הוא רב לגבי חלק מהילדים חשוב שאחד ההורים יישאר עם הילד בתחילת דרכו בגן בכדי להקנות לו ביטחון ובו זמנית לאפשר לו להשתתף בהתרחשויות, בפעילויות וביצירת הקשר עם המטפלות. כמו כן רצוי לשמור על קשר רצוף בין הבית ובין הגן ע"י הבאת חפצים אישיים כמו צעצוע ספר וכד'.

 3.  המטפלות:

  המטפלות עוברות גם הן תקופת הסתגלות לקבוצת הילדים החדשה ולהוריהם. על המטפלת להכיר את הילדים שבהשגחתה ולהתייחס לכל אחד מהם בנפרד.  עליה להקל על הילד את הפרידה מהוריו ולעזור לו להיקלט בגן בקצב אישי ולפי כושר ההסתגלות שלו ושל הוריו.

 4. תופעות אפשריות למצוקות הפרידה:

  ילדים מבטאים מצוקת פרידה לא רק באמצעות בכי . הם יכולים לגלות תוקפנות , לאבד את חיוניותם, להתרפק, לאבד את תאבונם או להפריז באכילה, לסרב ללכת לישון, לברוח לתוך השינה ועוד.
  התנהגויות אלו תעלמנה בדרך כלל כאשר הילד יזכה לתשומת לב, להבנה ולתמיכה תמידית.
  כמו כן חשוב לזכור כי אלו תופעות טבעיות והן אינן זרות לצוות המטפלות בגן, לכן אנו כאן בכדי להקשיב ולתמוך בעת התהליך ואתם ההורים תסייעו בכך שתעדכנו אותנו במידה שאתם חשים חשש כלשהו הדורש התייחסות מיוחדת.

 5. כיצד ניתן להקל ולסייע בתהליך הקליטה וההסתגלות:
  • בהיכנסכם בשער הגן עשו זאת בנחת ובביטחון. 
  • בפתח הכיתה חייכו ויחייכו אליכם כולם, גם הילד שלכם. 
  • שאלו את ילדכם היכן הוא רוצה לשבת, שבו לידו ליד שולחן הציור, בחרו עימו פזל, רבצו עימו על השטיח לבנות משחקי הרכבה, ספרו לו סיפור ותנו לו להובילכם למקום אליו הוא רוצה. 
  • נסו להימנע מעמידה סתמית- עמידה זו עלולה לגרום לילד תחושת חוסר ביטחון, שהנה עוד רגע אבא ואמא הולכים והם עלולים להימנע מעיסוקים אחרים. 
  • היו עם ילדכם, הקשיבו לו, היענו לבקשותיו, זרמו עימו בשעתיים שיש לכם לבלות יחדיו, כך תוכלו לסכם שעתיים איכותיות ולא שעתיים של שהייה כפויה. 
  • נסו להיות עקביים, להסביר שעליכם ללכת לעבודה או לסידורים וכשתסיימו תחזרו. 
  • הקפידו לומר שלום ולהתראות, אל "תברחו" גם אם הילד עסוק וגם אם נדמה כי הפרידה תהיה קשה. 
  • כאשר אתם נפרדים, אמרו זאת ועשו זאת - אל תאריכו את הפרידה בכך שתלכו ותחזרו מס' פעמים. 
  • חשוב!  הימנעו מלבצע שינויים נוספים בתקופה זו, כמו גמילה מבקבוק, מוצץ, חיתול וכו'. 
  • שתפו את הצוות בהרגליו ואהבותיו של הילד על מנת לסייע בהכרות ובהסתגלות. 
  • אם הילד קשור לחפץ מסוים במיוחד, הביאו אותו לגן - גם אם לילד אין חפץ מסוים, ניתן להביא לו חפץ המוכר לו מהבית, אך מומלץ להימנע מהבאת חפץ או צעצוע שנראה לכם כמנקר עיניים.
  •  
 6. סיכום:
  השבועות הראשונים קשים וטעונים רגשות לכל אחד מן המשתתפים במעגל ההיקלטות בגן.
  ישנן דרכים העוזרות לעבור תהליכים אלו בהצלחה ואם ניתן דעתנו ונפעל יחד מתוך נכונות, הבנה והרבה אהבה - נצליח!