מרד המיקרובים

חיידקים בגוף מנטרלים את הטיפול בסרטן הלבלב

english

דיווחים

תאריך: 24 דצמבר, 2017
מקור: 
ויצמן-דיירקט גליון 9
Credit: Straussman lab

Credit: Straussman lab

עמוק בתוך התאים של גידול סרטני בלבלב, חבוי גורם חבלני שעלול להיות הסיבה לכישלונו של טיפול כימותרפי במחלה.

צוות בראשות חוקרים ממכון ויצמן למדע מצא שקבוצת חיידקים מסוג גאמאפרוטאובקטריה (Gammaproteobacteria) מכילים אנזים המעכל תרופה שכיחה לטיפול בסרטן הלבלב ובכך מנטרל אותה. במאמר שפורסם במגזין Science, הדגימו החוקרים כיצד טיפול משולב באנטיביוטיקה וכימותרפיה עשוי להוות יתרון במקרים כאלה.

המחקר נערך במעבדתו של ד"ר רביד שטראוסמן במחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא בהובלתה של סטודנטית לתואר שלישי, ליאור גלר, ובשיתוף פעולה עם ד"ר טוד גולוב וד"ר מיכל ברזילי-רוקיני ממכון ברוד שבמכון הטכנולוגיה של מסצ'וסטס (MIT) וקבוצות נוספות.

לדבריו של ד"ר שטראוסמן, החיידקים הבעייתיים חיים בגידולים של סרטן הלבלב ואף בתוך התאים עצמם. "בשלב הראשון, וידאנו שהחיידק אכן נמצא בגידולים", הוא אומר, "ולאחר מכן, בחנו את השפעתם האפשרית של חיידקים אלה על תגובה לכימותרפיה".

החוקרים בודדו חיידקים מגידולים של סרטן לבלב בבני אדם ובדקו את השפעתם על רגישות של תאים לתרופה כימותרפית בשם ג'מציטבין (gemcitabine). התוצאה הייתה שהחיידקים עיכלו את התרופה וביטלו את האפקט שלה.

החוקרים הצליחו גם לגלות כי אנזים חיידקי בשם ציטידין דימינז (cytidine deaminase) אחראי על עיכול התרופה. החוקרים הראו כי האנזים קיים במבנה קצר או ארוך וכי רק חיידקים המכילים את המבנה הארוך של האנזים יכולים לנטרל את התרופה.

בבחינה של למעלה ממאה גידולים אנושיים של סרטן לבלב, מצאו החוקרים שאותם חיידקים המכילים את המבנה הארוך של אנזים זה, נמצאים בסרטן לבלב מסוג pancreatic ductal adenocarcinomas שהינו סוג סרטן הלבלב השכיח ביותר. גילוי זה עשוי לקדם את עולם הרפואה במציאת תרופה למחלה.

"התוצאות מצביעות על כך שגידולים אלה מכילים חיידקים שיש להם יכולת להשפיע על רגישות הגידול לתרופה ג'מציטבין", אומרת ליאור גלר. "עם זאת, יש צורך במחקרים קליניים על מנת שנוכל להוכיח את ההשפעה של החיידקים על עמידות לכימותרפיה של חולים בסרטן הלבלב ואת אפשרויות הטיפול החדשות שנגזרות מהגילויים החדשים במחקר זה".

ד"ר שטראוסמן וקבוצתו בודקים כעת האם חיידקים אלה מצויים גם בגידולים מסוגים אחרים של סרטן, ואם כן, את השפעתם על רגישות הגידולים לתרופות.

Dr. Ravid Straussman is supported by the Dr. Dvora and Haim Teitelbaum Endowment Fund, the Hymen T. Milgrom Trust donation fund, Rising Tide Foundation, and Mr. and Mrs. Andrew R. Morse. He is the incumbent of the Roel C. Buck Career Development Chair.