תוקפים את סרטן הדם

חוקרי ויצמן נלחמים במיאלומה נפוצה

english

כתבות

תאריך: 13 מאי, 2019

ממצאים חדשים של חוקרים ורופאים ישראלים עוזרים להציב את ישראל בחזית המאבק במיאלומה נפוצה – סרטן הדם השני בשכיחותו בעולם.

המיאלומה הנפוצה היא סרטן של תאי פלזמה, סוג של תאי דם לבנים שבדרך כלל אחראים על ייצור נוגדנים והתמודדות עם זיהומים. מחלה זו גורמת לגוף לייצר יותר מדי תאי פלזמה במח העצם, ותאים אלה מייצרים בתורם נוגדנים לא תקינים שמצטברים במח העצם ועלולים לגרום לצמיגות יתר של הדם או לנזק לכליות. למרת שהתסמינים בשלבים המוקדמים של המחלה הם מינימליים, בין התסמינים שבשלבים המתקדמים של המחלה נמנים כאבי עצמות, דימומים, זיהומים תכופים ואנמיה.

ניתן לטפל במיאלומה נפוצה אך לא לרפא אותה. וזה בדיוק מה שמנסים להבין חוקרים במכון ויצמן. חלק מהממצאים החדשים של חוקרים במכון – פרופ' עידו עמית, פרופ' עמוס תנאי ופרופ' עידית שחר – הם מהפכניים ממש; הם סוללים את הדרך לא רק למעקב אישי יותר אחרי סטטוס המחלה, אלא פוטנציאלית גם להפיכת המעקב להרבה פחות מכאיב והרבה יותר אינפורמטיבי משהיה אי פעם.

בריאות טובה באמצעות כריית מידע
 

אתגר מרכזי העומד בפני החולים במיאלומה נפוצה ובפני הרופאים הוא שבחלק מהחולים, המחלה נוטה להישאר בשלב טרום-סרטני למשך זמן לא מוגדר, שבו החולים נמצאים במעקב אך לא מטופלים. בכל שנה, אחוז אחד מחולים אלה מפתח מחלת מיאלומה עם כל התסמינים. אבל הרופאים אינם יכולים לחזות בעזרת בדיקות הדם הקיימות מחלתו של מי תתפתח ומחלתו של מי לא, ולא נותר אלא לחכות ולדאוג.

עכשיו, מדענים משלבים בין ביג דאטה וגנומיקה מתקדמת כדי לשפר את זיהוי החולים במיאלומה נפוצה – לפני שתסמיני המחלה מתחילים להתבטא. בפרויקט בהובלתם של פרופ' עידו עמית ופרופ' עמוס תנאי ובשיתוף פעולה עם רופאים במחלקות המטו-אונקולוגיות בבתי חולים בכל הארץ, החוקרים זיהו שתי קבוצות: בקבוצה אחת, אצל חלק מהחולים נמצאו מספר קטן מאוד של תאים ממאירים בשלב של המחלה שנחשב לטרום-ממאיר, מתוך עשרות אלפי תאים בדגימה אחת. בקבוצה השניה, לעומת זאת, כל התאים נדגמו כבריאים לגמרי. הם השתמשו בשיטת סריקה רגישה במיוחד של תאי דם ומח עצם ברמת התא הבודד, באמצעות טכנולוגיה שנקראת "ריצוף אר-אן-אי בתא בודד".

פרופ' עמית שייך למחלקה לאימונולוגיה, ופרופ' תנאי – למחלקה לבקרה ביולוגית ולמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית. סייע לפרויקט פרופ' בני ברבש, ראש תוכנית מהניסוי לריפוי (Bench-to-Bedside) לשיתוף פעולה מדעי-קליני של המכון.

בעקבות פריצת הדרך של הצוות, המעקב אחר החולים יוכל להתבצע באמצעות בדיקות דם פשוטות במקום ביופסיות מח עצם מכאיבות. הגישה הזאת גם תאפשר להחליט החלטות טיפוליות יותר מושכלות ויותר מותאמות אישית בשלבים מוקדמים של המחלה, ולא רק במקרים של מיאלומה נפוצה, אלא פוטנציאלית גם בסוגים אחרים של סרטן. תוצאות משמעותיות אלה פורסמו לאחרונה בכתב העת Nature Medicine.

"שיטות ניתוח גנומי בתא בודד, שאותן פיתחנו, היו מוגבלות עד כה למספר מצומצם של מעבדות מחקר", אומר פרופ' עמית. "אנחנו כל הזמן מרחיבים את גבולות הטכנולוגיה, כדי להפוך אותה לכלי קליני חשוב לגילוי ואבחון".

המטרה הסופית היא לפתח הערכת סיכונים מדויקת של המופעים הטרום-ממאירים, ליצור מודלים טובים יותר לחיזוי וסמנים לאבחון מיאלומה נפוצה ומצבים טרום-ממאירים ולהעמיק את הבנת ההתקדמות של המחלה. החוקרים צופים שהעבודה הזאת תוביל לשיפור הסיווג של החולים לאוכלוסיות-משנה, ובעקבותיו למיקוד הטיפול האגרסיבי בחולים הנמצאים בסיכון הגבוה ביותר, וצמצום הטיפולים המיותרים בחולים שבסיכון נמוך יותר.

הפרויקט הזה, בהובלת מכון ויצמן, הוא הראשון מסוגו בישראל – מחקר גנומי קליני בשיתוף מחלקות המטו-אונקולוגיות חשובות מכל רחבי הארץ. ויש עוד כאלה בדרך, כולל התאגדות חדשה של חוקרים ממכון ויצמן וראומטולוגים ישראלים מובילים, שיחברו כדי לחקור את דלקת המפרקים השיגרונית.

סלאם דאנק

מח העצם הוא הנישה העיקרית שבה מתפתחים תאי מיאלומה. תאים בנישה זו תומכים בחיות של תאי הסרטן ובתגובה החסונית. פרופ' עידית שחר מהמחלקה לאימונולוגיה עוקבת אחר המסרים המולקולריים המועברים בין תאי המיאלומה הנפוצה הממאירים והסביבה. מטרתה: לזהות "חורים בהגנה" שיכולים להיות מטרות לתרופות חדשות לטיפול במיאלומה נפוצה.

המחקר של פרופ' שחר מתמקד במשפחה של קולטנים על פני התא, שיש להם תפקיד חיוני בהעברת המסרים המולקולריים המקדמים את התפתחות הסרטן. למשפחת הקולטנים הזאת קוראים SLAM) Signaling Lymphocyte Activation Molecule).

אחד המחקרים האחרונים שלה הראה שלקולטן אחד ממשפחת ה-SLAM,,CD84 יש חשיבות מיוחדת, כי הוא תומך בהישרדות תאי הפלזמה הסרטניים של מיאלומה נפוצה. הצוות שלה הראה ש-CD84 פועל כגשר בין תאים ממאירים ותאים במיקרו-סביבה התומכים בהישרדות התאים הממאירים. לכן CD84 הוא מטרה אטרקטיבית לטיפול.

"אני מקווה שמחקר זה יסלול את הדרך לקראת אסטרטגיות טיפול שינתקו את המגשרים בין מולקולת CD84, גשרים שעוזרים לתאי המיאלומה הנפוצה לשרוד כימותרפיה", אומרת פרופ' שחר.

היא מתכננת להמשיך לחקור את התקשורת בין תאי מיאלומה נפוצה לבין המיקרו-סביבה העוטפת את הגידול, ואת ויסות התאים החיסוניים בנישה הזאת. תוצאות הניסויים נראות מבטיחות, ופרופ' שחר מקווה שהמחקר שלה יבנה בסיס לטיפולים ממוקדים יותר ורעילים פחות למחלה הנפוצה ומסכנת החיים הזאת.

Prof. Ido Amit is supported by the Adelis Foundation, the BLG Trust, the Estate of Ruth Drobnes, the European Research Council, the Alan and Laraine Fischer Foundation, Drs. Herbert and Esther Hecht, the Estate of Lydia Hershkovich, Carla Hunter and Andre M. Schub, The Kekst Family Institute for Medical Genetics, the Helen and Martin Kimmel Award for Innovative Investigation, Isa Lior, the Rising Tide Foundation, the Eden and Steven Romick Postdoctoral Fellowship Fund, the Anita James Rosen Foundation, the Steven B. Rubenstein Research Fund for Leukemia and Other Blood Disorders, the Sagol Institute for Longevity Research, the Estate of Simon Saretzky, The Felix and Silvia Schnur Endowment Fund in Stem Cell Research, the Estate of Alice Schwarz-Gardos, the  David and Fela Shapell Family Foundation INCPM Fund for Preclinical Studies, the Thompson Family Foundation Alzheimer’s Research Fund, and The Wolfson Family Charitable Trust

Prof. Amos Tanay is supported by David and Molly Bloom, the European Research Council, the Estate of Lydia Hershkovich, the Helen and Martin Kimmel Award for Innovative Investigation, Barry and Janet Lang, the Ilana and Pascal Mantoux Institute for Bioinformatics, The Ruth and Samuel Rosenwasser Charitable Fund, the Edmond de Rothschild Foundations, the Steven B. Rubenstein Research Fund for Leukemia and Other Blood Disorders, the Estate of Alice Schwarz-Gardos, the William P and Gertrude Schweitzer Foundation, Prof. Amnon Shashua, and The Wolfson Family Charitable Trust

Prof. Idit Shachar is supported by The Nella and Leon Benoziyo Center for Neurological Diseases, The Judy and Bernard Briskin Multiple Myeloma Research Project, the Joel and Mady Dukler Fund for Cancer Research, the Steven Gordon Family Foundation, the Quinquin Foundation, the Rising Tide Foundation, and the Steven and Beverly Rubenstein Charitable Foundation. Prof. Shachar is the incumbent of the Dr. Morton & Anne Kleiman Professorial Chair

L to R: Profs. Ido Amit and Amos Tanay

L to R: Profs. Ido Amit and Amos Tanay

Prof. Idit Shachar

Prof. Idit Shachar