נא להכיר: ד"ר ירון ענתבי

ללמוד את שפת התאים

english

חוקרים חדשים

תאריך: 2 אוקטובר, 2018
מקור: 
Weizmann homepage

כשד"ר ירון ענתבי למד פיסיקה במכון ויצמן למדע, משכו את לבו גם התפתחויות מרתקות בביולוגיה. לקראת סוף מסלול הדוקטורט, הוא שינה כיוון בחדות והתחיל לרתום את הידע שרכש בתאוריית המיתרים ובפיסיקה כדי להבין איך תאים מתקשרים זה עם זה.

בדומה לאופן שבו בני אדם משתמשים באותיות כדי להרכיב מסרים, תאים משחררים לסביבה מולקולות שנקראות 'ליגנדים' (s (Ligandsכדי לשלוח אינפורמציה לשכניהם. הליגנדים נקשרים לקולטנים על פניהם של תאים אחרים, המפענחים את המסרים ומגיבים בהתאם. במודלים המסורתיים של תקשורת בין תאית, כל ליגנד הוא מפתח המסוגל לפתוח מנעול של קולטן אחד מסוים.

אבל חוקרים הגיעו למסקנה שהדברים אינם פשוטים כל כך. למעשה, מדובר במהומה לא קטנה: נראה, שכל הליגנדים על סוגיהם השונים מתקשרים עם כל הרצפטורים על סוגיהם השונים. התקשורת בין התאים, אם כך, דומה לשיחה בחדר הומה, שבו כולם מדברים עם כולם בעת ובעונה אחת. מסקנה זו סותרת את האפשרות שתאים מסוימים מפרשים אותות מסוימים בלבד ומגיבים להם.

אחרי שנת לימודים אחת לתואר ראשון ב-MIT, ד"ר ירון ענתבי השלים בהצטיינות תואר BSc בפיסיקה ובמתמטיקה באוניברסיטת תל אביב (1998). במהלך לימודיו לדוקטורט בפיסיקת חלקיקים תאורטית במכון ויצמן אצל פרופ' עופר אהרוני ופרופ' מיכה ברכוז במחלקה לפיסיקה של חלקיקים ואסטרופיסיקה, הוא פנה למחקר בתחום תאוריית המיתרים וסימטריית-על. אחרי שהשלים את הדוקטורט ב-2008, עבד כפוסט-דוקטורנט במעבדתו של פרופ' ניר פרידמן במחלקה לאימונולוגיה, שם החל להכיר את כלי המחקר האימונולוגי הבסיסיים, שמטרתם להבין את האופן שבו אותות סותרים מעובדים בתאי ה-T בגוף. באותו זמן, הוא גם שיתף פעולה עם פרופ' אורי אלון מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא ותרם תובנות חדשות למחקר מעגלי הבקרה הקובעים אם מספר התאים יגדל או יקטן.

בשלב זה, כבר היה לד"ר ענתבי ברור שמוקד המחקר שלו יהיה מורכבות התקשורת הבין-תאית.

הוא המשיך את הפוסט-דוקטורט במכון הטכנולוגי של קליפורניה (Caltech) בביולוגיה והנדסה ביולוגית, והמחקר הוביל אותו בסופו של דבר למסקנה המפתיעה שהתאים אינם "מאזינים" לליגנדים מסוימים, אלא לשילובים של ליגנדים. הבנה זו הובילה לפרדיגמה מהפכנית חדשה להבנת האופן שבו תאים משוחחים ביניהם. כשהעמיק לחקור, הוא נשען על כל תחומי המומחיות שלו ושילב בין הביולוגיה הניסויית למידול המתמטי מימי הכשרתו בפיסיקה.

הוא הצליח להגיע לתובנה חשובה: שתאים מגיבים לשילובים מורכבים של ליגנדים שונים, לא רק למסר אחד, ושסוגי תאים שונים יכולים לפרש בדרכים שונות אותו אוסף של אותות. אופן ההסתכלות הזה מתרחק מאוד מההבנה המקובלת של התקשורת בין התאים, ומעניק תשתית חדשה להבנת האופן שבו אינפורמציה מגולמת בשילובים של מולקולות איתות וקולטנים. כיוון מחקר זה יתווה את דרכה של המעבדה החדשה שהקים במכון ויצמן.

 

Dr. Yaron Antebe is supported by the estate of David Levinson, the Jeanne and Joseph Nissim Center for Life Sciences Research, the estate of Bella Ockman, the David M. Polen Charitable Trust, the Abraham & Sonia Rochlin Foundation, and the Ruth and Samuel J. Rosenwasser Charitable Fund

Dr. Yaron Antebi

Dr. Yaron Antebi