תואר דוקטור לשם כבוד ליוני רכטר

english

האנשים שמאחורי המדע

תאריך: 30 אוקטובר, 2017
מקור: 
עמוד הבית

יוני רכטר הוא אחד המוסיקאים המובילים בישראל, מלחין רב-גוני ומבצע מוכשר, מפיק ומעבד מוסיקלי, שזכה לשבחי הביקורת ולאהדת הקהל. לחניו המופלאים לשירים אהובים, המתאפיינים בהרמוניות מורכבות לצד מנגינות פשוטות ובלתי נשכחות, ועבודתו המוסיקלית – מתוחכמת אך לעולם לא יומרנית – לתיאטרון ולקולנוע, הפכו לפסקול של התרבות הישראלית במשך יותר מארבעה עשורים.

הוא נולד וגדל בתל אביב. אביו, יעקב רכטר, היה אדריכל שתכנן כמה ממבני הקמפוס של מכון ויצמן, בהם ספריית מדעי החיים על-שם מוריס וגבריאלה גולדשלגר, מעונות לוננפלד-קונין למדענים אורחים ובית אירופה.

הוא החל לנגן בפסנתר בגיל שמונה, וכשהיה בן שש עשרה, הלחין את השיר האיקוני "דמעות של מלאכים", שכתב חברו לכיתה דן מינסטר. את שירותו הצבאי עשה בלהקת חיל התותחנים ולאחר מכן למד באקדמיה למוסיקה בתל-אביב. בתקופה זו הצטרף לכוורת, להקה פורצת דרך בתולדות הרוק והפופ המקומיים ואחת המצליחות בהיסטוריה שלו. במקביל, הקים עם אבנר קנר את ההרכב "14 אוקטבות" (1975), אשר יצר וביצע יצירות בהשראת רוק מתקדם, ג'אז ומוסיקה קלאסית.

שלושה עולמות מוסיקליים אלה ימצאו ביטוי עמוק ומתמשך בעבודתו הייחודית של רכטר כמלחין, מעבד, ומבצע של מוסיקה קלאסית ועכשווית למבוגרים ולילדים. הוא אחראי ללהיטים ישראליים רבים, אותם הלחין תוך שהוא משלב בהם רכיבי מוסיקה קלאסית וג'אז, והעניק להם עיבוד עשיר בהשראת הרוק. הוא שיתף פעולה עם כמה מענקי המוסיקה הפופולרית בישראל, בהם אריק איינשטיין, יוסי בנאי, אסתר עופרים, מתי כספי, גידי גוב, יהודית רביץ ועלי מוהר. שיתוף הפעולה ארוך-השנים עם מוהר החל באלבום הסולו הראשון של רכטר, "התכוונות", שיצא ב-1979, והמשיך בשלושה נוספים: "בגובה העיניים", 1986; "מחשבות ואפשרויות", 1995; ו-"עוד סיפור", 2002. השנה (2017), יצא אלבום סולו נוסף, "סביבנו", הכולל שירים שהולחנו על-ידי רכטר במהלך למעלה מעשור. בנוסף, הוציא אלבומי אוסף והופעות חיות, והשתתף באלבומים של יוצרים רבים אחרים.

מניפת היצירה הרחבה של רכטר כוללת לחנים לשירי משוררים (אברהם חלפי, דליה רביקוביץ', יהודה עמיחי ואחרים), פזמונים פופולריים ושירי ילדים, כתיבה לאופרה וכתיבת יצירות ג'אז. יצירותיו הועלו על-ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית ("איתמר פוגש ארנב" לפי ספרו של דוד גרוסמן ו"מעשה בשלושה אגוזים" על בסיס סיפור מאת לאה גולדברג), האופרה הישראלית ("שיץ" על-פי מחזה מאת חנוך לוין) וליוו מופעי מחול (בהם "אגדה בחולות" ו-"נמה יפו") והצגות תיאטרון רבות ("מלאכת החיים", "מקבת", "אותלו" ואחרות).

על הישגיו המוסיקליים, זכה רכטר בפרסים יוקרתיים, בהם פרס אקו"ם למלחין השנה (1990), פרס אקו"ם למפעל חיים (1992) ופרס אקו"ם על תרומה מיוחדת ליצירה הישראלית לילדים (2014). כן זכה בפרס תיאטרון חולון (2003), פרס א.מ.ת על תרומתו למוסיקה ישראלית (2008), תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית בירושלים (2009) ופרס התיאטרון הישראלי בזכות המוזיקה שהלחין להצגה "חוקר פרטי" בתיאטרון החאן (2011).