נפתח בחלון חדש בקובץ PDFטקס חלוקת פרסי עידוד היצירה על-שם עפר לידר, שחגג השנה את שנתו החמישית, ונכנס לשנתו השישית, נערך ב- 7.1.2010 - יום הולדתו של עפר - באולם ויקס שבמכון ויצמן למדע. עד עתה השתתפו בתחרות עידוד היצירה בין מדענים למעלה מ- 600 יוצרים! הטקס היה מרגש ביותר ואנחנו ממשיכים לקבל הדים מעודדים.

באולם הכניסה התנסו הקרואים ליין וכיבוד. כאן ניתן היה לרכוש את האנתולוגיה "שירת המדע" של השנה, ושל שנים קודמות, וכן את ספר שיריו של עפר לידר "בינותיים" (הוצאת הקיבוץ המאוחד) ואת התקליטור "במעקה היבשת" בו מולחנים ומבוצעים שיריו של עפר ע"י מור שטייגל. בין האורחים היו הזוכים בפרסים ובציונים לשבח ומשפחותיהם, המשתתפים בתחרויות השנים הקודמות, אנשי מדע, ספרות, ועדת ההיגוי וחברי העמותה, אנשי מכון ויצמן למדע, וחברים רבים.


Lobby mingling Lobby mingling Lobby mingling

Avner Geiger

הטקס נפתח בנגינת חליל רהוטה וחודרת לב של אבנר גיגר, שהואיל להתגייס לערב ברגע האחרון עקב מחלתה של מור שטייגל.


Osnat Lider
אסנת לידר פתחה בדברים לזכרו של עפר, על ההתמודדות רבת שנים עם המחלה, שהפכה לחיים מלאי לימוד, יצירה, מחקר, תרבות, קשרים אנושיים חמים וקרובים עם חברים ובני משפחה, ובעיקר אהבה. המרכיבים הללו שאפיינו את חייו של עפר – מדע, ספרות ושירה, וחבריו ובני משפחתו – הם שמרכיבים את רוחו של מפעל "שירת חייו". אסנת הודתה למכון ויצמן שהיה כל השנים בית תומך למפעל עידוד היצירה והפך מהשנה בהובלתו של נשיאו פרופ' דניאל זייפמן,לשותף פעיל הנותן חסותו ומאמץ לחיקו את תחרות עידוד היצירה לזכרו של עפר, הפועל לקָרֵב בין מדע ליצירה. כן הודתה אסנת בשם העמותה לחברת "טבע" שלקחה על עצמה השנה לא רק תרומה לסיוע אלא את מימונם של פרסי עידוד היצירה.

Prof. Dani Caspi

פרופ' דני כספי תאר את הצעדים הראשונים בדרך להקמת העמותה, ואת תפקידו החשוב של המשורר והמדען פרופ' אבנר טריינין, אשר סייע בעידוד הרעיון, בגיוסם של סופרים, משוררים ואנשי מדע, אקדמיה וספרות אל שורותינו. הקשר בין עפר לידר ושירתו של אבנר מצא את ביטויו גם ברשימת ביקורת על ספרו של טריינין "רואה זיתים" בעיתון ידיעות אחרונות, שראתה אור חודשים ספורים לפני מותו של עפר. דני קרא משיריו של אבנר בספרו החדש "הבולענים".


Prof. Benny Geiger
פרופ' בני גיגר, שהנחה את הערב - כמו בכל הטקסים הקודמים - בחן, ברגישות ובנועם, ריתק את הקהל בדבריו על דרכו המדעית של עפר לידר, ששם לו למטרה את פענוח רזי המערכת החיסונית, חידות שטרם הגיעו לפתרונן. בני הציג מצגת משעשעת המבוססת על פוסטר שהכין בזמנו עפר עם איוריו של דני קרמן, הפורשת כקומיקס שובה לב את גיבורי מערכת החיסון ועלילותיהם.


Roni Somek
המשורר רוני סומק, מראשוני ועדת ההיגוי וחבר ועדת השיפוט הראשונה, ריתק את הקהל בהרצאה המרכזית של הערב: "שירים על הירח", בה בחר במכוון מתוך הקורס בו הנחה סדנת שירה אשר בה השתתף בזמנו עפר. כך גם נוצר ביניהם קשר נמשך. כדבריו של רוני, למרות היותו של עפר מדען הוא נלחם על זכויותיו השיריות של הירח. רוני תאר את התפיסה הרומנטית של הירח, ומשמעויותיו הסמליות כפי שבאו לידי ביטוי בשירים רבים, מהם ציטט בכדי לצמצם את הפער בין השירה ולבין התופעות ה"מדעיות". וכך, התפנית שחלה עם נחיתת האדם על הגרם השמימי השכן, על אף חילול החלום, הותירה אותנו עם 'תוגת צעצועיך הגדולים '.


Judges panel Judges panel Judges panel

חלקו השני של הערב הוקדש לטקס חלוקת הפרסים וציונים לשבח. בני משפחתו של עפר לידר חלקו את הפרסים. חבר השופטים כלל השנה את פרופ' ירון כהן (יו"ר), שולמית גלבוע, ד"ר רינה דודאי, ד"ר מירי ורון, ליאור מעין, אירית סלע ופרופ' ענר שלו.

Prof. Yaron Cohen

פרופ' ירון כהן, יו"ר ועדת השיפוט, שהיה אב ואח לעפר בדרכו המדעית, הדגיש את מספרן הגבוה ורמתן של היצירות, ודיבר על המשימה הלא פשוטה שחבר השופטים ניצב בפניה, כאשר נדרש למדוד את משמעות היצירות וערכן לא מתוך פרדיגמה מדעית אלא בנפשם פנימה. משום כך גם נפלה השנה ההכרעה להכפיל את הפרס השלישי ולחלקו לשני זוכים, כמו גם להעניק שני ציונים לשבח.

Rachel Halfi


במסורת השנים שבהן מתקיים הטקס קראה המשוררת, רחל חלפי, בדרכה הייחודית מתוך יצירות הזוכים.


First prize בפרס הראשון בסך 10,000 ש"ח זכה אבידן רייך על סיפורו "כריכה עבה". אבידן שכתב את סיפורו הראשון בעקבות מלחמת לבנון, המשיך במקביל ללימודי מדעי המחשב בסדנת כתיבה בבית אריאלה, ועוסק במחקר בתחום אבטחת מידע בחברת הייטק. בדבריו התייחס למקום החשוב של הוריו ולאמו שישבה באולם בכתיבתו, להקבלה שבין חייו לבין הספור הזוכה, אשר בו שלושה אחים מאותגרים ע"י אביהם לקריאה, ותיאר, כמי שזכה עתה בפרס ראשון בכתיבה ספרותית, את הדו-שיח הסמוי בו הוא מדווח לאביו בגאווה "קראתי 100 עמודים ביומיים" לאחר קריאת ספרו של עפר לידר "בינותיים".

Second prize
בפרס השני בסך 5000 ש"ח זכתה חיה משב על סיפורה "עבר". חיה הלומדת לתואר שני במדעי המחשב, עסקה בתחום שיחזור וסנכרון מידע. "יש ומלאך נוגע בכתפך, מסמן לך 'הנה זה כאן, מונח לפניך, הושט ידך וקח", כתבה חיה, והזכירה את מורתה הראשונה למתמטיקה בכתה ה' ומורתה לספרות בכתה י'. היא דברה על הצורך להישמר מלהחיות נשכחות, מול העובדה שאנו משתנים, נבנים ומתפרקים מחוויות, ומבשילים כדי להכיל בהתרגשות את החדש – עם הישן.

Third prize
בפרס השלישי בסך 3000 ש"ח זכו ד"ר שגית ארבל-אלון (מימין)
וד"ר דורית שמואלי (משמאל).

ד"ר שגית ארבל-אלון זכתה בפרס על שיריה. שגית, המגדירה את עצמה כבת הארץ ושפתה, הודתה לאמהּ על ששירה הייתה השפה הראשונה בה דברה אליה. שגית, נשואה ואם לארבעה, היא מומחית במיילדות וגינקולוגיה המתמחה בגינקולוגיה אונקולוגית, וצוואר הרחם, ומנהלת את מרכז "בת עמי" בהדסה לנפגעי תקיפה מינית. דבריה המרגשים יצאו מתוך שיריו של עפר, ובהם שירו "בינותיים", ממנו קראה: "בין גוף הלידה לגוף ההווה (...) נוכח גוף המוות". כמו בשיר, גם חייה המקצועיים נעים בין לידה לחולי ומוות, ובין שבר נפשן של נפגעות תקיפה מינית, לבין מזור המילים.

ד"ר דורית שמואלי זכתה בפרס על סיפורה "יחידך אשר אהבת". דורית, בת רמת אפעל, מגדירה את ילדותה כילדות בפרבר בורגני שקט ועתיר ספרים. לאחר שירות צבאי כמדריכה בבית ספר שדה. היא מומחית ברפואת ילדים ובנוירולוגיה והתפתחות הילד, ומנהלת את המכון להתפתחות הילד של שירותי בריאות כללית בירושלים. כנשואה וכאם לארבעה, הודתה דורית לסבתהּ שהעשירה את ילדותה, ועל הצורך במרחב השונוּת, כפרט וכהורה, בו היא מגדירה עצמה כמשוטטת באזור הדמדומים בין ה"פסיכה" ל"סומה", ובעולמות דמיון סמויים, בהם נולדים סיפוריה.

ציון לשבח הוענק לשני יוצרים מצטיינים:

Third prize פרופ' ראובן פורת (מימין), מומחה ברפואה פנימית, חוקר באימונולוגיה של דלקת, ומנהל מחלקה פנימית במרכז הרפואי סוראסקי בתל אביב, אוניברסיטת תל אביב. ראובן זכה בציון לשבח על שיריו.

רחלי אפרת-שטינברג, חוקרת בתחום גנטיקה התפתחותית ווירולוגיה במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, אוניברסיטת בן גוריון. רחלי זכתה בציון לשבח על סיפורה "כנפיים".

Music

נויה שליין, נגנית מרימבה, ליוותה את הערב בקטעים מוסיקליים עוצרי נשימה באופיים וביצועם.

את הערב הנחה גם השנה פרופסור בני גיגר, שניצח על האירוע במקצוענות ובחינניות.
האירוע כולו על במתו המסוגננת, המוסיקה והטקס צולם והוקלט.

הקהל התפזר שוב אל אולם המבואה, ורבים עוד נותרו בחבורות כמו מסרבים להיפרד. שוב היו מי שרכשו את את האנתולוגיה המהודרת של תחרות השנה, וכן את ספרו של עפר "בינותיים" ואת התקליטור "במעקה היבשת", מרימים בכך תרומה למפעל ולהמשכו.

האנתולוגיה, הספר והתקליטור ניתנים לרכישה תמורת 30 ₪ המוקדשים להמשך קיום מפעל עידוד היצירה לזכרו של עפר לידר. להזמנה ולתרומה נא לכתוב אל העמותה: osnat@interpage.co.il.

מייל לשאלות: orel.vaknin@weizmann.ac.il