פרסי בלווטניק למדעני מכון ויצמן

פרופ' ארז ברג וד"ר מיכל ריבלין קיבלו פרס יוקרתי למדענים חדשנים צעירים בישראל

english

דיווחים

17 פברואר, 2019
מקור: 
Weizmann homepage

פרופ' ארז ברג מהמחלקה לפיסיקה של חומר מעובה וד"ר מיכל ריבלין מהמחלקה לנוירוביולוגיה קיבלו את פרס בלווטניק למדענים צעירים בישראל, פרס שנתי מטעם הקרן של משפחת בלווטניק, האקדמיה למדעים בניו יורק והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

הפרס, שמזכה כל אחד מזוכיו ב-100,000 דולר למימון מחקר, ניתן לשלושה מדענים ומהנדסים מבטיחים עד גיל 42 בישראל בשלושה תחומים: מדעי החיים, כימיה ומדעי הפיסיקה וההנדסה. פרופ' ברג זכה בפרס במדעי הפיסיקה וההנדסה, וד"ר ריבלין קיבלה את הפרס בתחום מדעי החיים; הפרס בתחום הכימיה הוענק לפרופ' מורן ברקוביץ' מהטכניון – מכון טכנולוגי לישראל.

פרופ' ברג חוקר חומרים קוונטיים – חומרים שאת תכונותיהם האלקטרוניות לא ניתן לאפיין בעזרת הפיסיקה המסורתית. הפוטנציאל של מחקרו הוא ביצירת דרכים חדשות לאחסון ולעיבוד מידע קוונטי, עם השלכות על עידן מחשובי חדש, וכן על אלקטרוניקה של הדור הבא, קווי חשמל מוליכי-על וטכנולוגיות MRI.

מחקרה של ד"ר ריבלין מקדם אותנו בצעדים גדולים להבנת מערכת הראייה, ובמיוחד הרשתית, החלק בעין שבו מתחיל תהליך הראייה כולו. היא מצאה שתאי הרשתית אינם קבועים ומובנים מראש, אלא סתגלנים ויכולים לשנות בדרמתיות את תכונותיהם בתגובה לגירויים כמו אור ותנועה. לעבודתה יש השלכות חשובות על מחלות רשתית ועיוורון ועל הפיתוח של טכנולוגיות ראייה ממוחשבת.

"במשך יותר מ-70 שנים, החדשנות הישראלית הובילה לתגליות פורצות דרך במדע ובטכנולוגיה", אומר לן בלווטניק, המייסד והיו"ר של אקסס אינדוסטריס וראש הקרן של משפחת בלווטניק. "חוקרים יוצאי דופן אלה מפגינים את היכולת הצפונה הכבירה שיש לדור החדש של המדענים בעיצוב פני העתיד. חיוני לזהות מדענים חדשנים מובילים בתחילת הקריירה שלהם ולהעניק להם תמיכה, כדי למרב פריצות דרך מדעיות רבות-השפעה".

הפרסים יוענקו בטקס בירושלים ב-7 באפריל.

Prof. Erez Berg is supported by Swiss Society of Friends of the Weizmann Institute of Science and the European Research Council

Dr. Michal Rivlin is supported by Dr. and Mrs. Alan Leshner, the Peter and Patricia Gruber Awards, the Soref New Scientists Start up Fund, the Charles and David Wolfson Charitable Trust, and the European Research Council. She is the incumbent of the Sara Lee Schupf Family Chair