לחדור מבעד לעננים

לוויינים זעירים בחלל יחקרו את שינויי האקלים

english

דיווחים

10 ינואר, 2019
מקור: 
Weizmann homepage

אסטרטגיה חדשה להשגת "ביג דאטה" מעננים קטנים זכתה לאחרונה במענק של 14 מיליון אירו מטעם תוכנית הסינרגיה של המועצה האירופית למחקר (ERC). לעננים תפקיד מפתח במאזן האנרגיה ובמחזור המים של כדור הארץ, ואסטרטגיה זו -– המבוססת על מחקר של שלושה חוקרים, בהם פרופ' אילן קורן ממכון ויצמן למדע – – אמורה לעזור למדענים לאסוף מידע שישפוך אור על תהליכים של שינויי אקלים.

הגישה החדשה מכונה 'טומוגרפיית עננים' והיא משתמשת באלגוריתמים מעולם ה-CT הרפואי להפעלת צי מתואם של 10 לוויינים קטנטנים, גודלו של כל אחד כגודל קופסת נעליים, לאיסוף מידע תלת-ממדי המאפשר שחזור מבני עננים ומדידת הגודל והריכוז של טיפות המים שבתוכם. שם פרויקט החלל המדעי הזה הוא CloudCT, והוא יתמקד בשדות עננים קטנים שטכנולוגיות החישה מרחוק שקיימות היום אינן מודדות היטב. התקווה היא שהפרויקט יחשוף חלק מהנעלמים החשובים בתחום חיזוי האקלים.

את הפרויקט מובילים פרופ' קורן, מהמחלקה למדעי כדור הארץ וכוכבי הלכת, פרופ' יואב שכנר מהטכניון ופרופ' קלאוס שילינג ממרכז הטלמטיקה בווירצבורג, גרמניה.

אחרי שיגור הלוויינים וכניסתם למסלול, הם יתארגנו וינועו יחד במבנה מקושר הפרוס על פני מאות קילומטרים. כל הלוויינים יצלמו במקביל תמונות של נקודות שונות בשדות העננים וישדרו אותן לקרקע, והחוקרים יפיקו מהן מידע תלת-ממדי על האופן שבו עננים כאלה משפיעים על התנאים הסביבתיים המשתנים ומגיבים להם.

"לווייני החישה מרחוק מצליחים למפות מבני עננים גדולים, אבל אין להם רזולוציה הדרושה למיפוי העננים הקטנים המשפיעים על האקלים. הם גם רגישים מאוד לשינוי האקלים", אומר פרופ' קורן. "משום כך, יש צורך חיוני במדידות טובות של העננים הקטנים – כדי להבין את המאפיינים שלהם ואת הקשר ההדדי ביניהם לבין התנאים הסביבתיים המשתנים. פרויקט CloudCT יכול לסלול את הדרך להבנה הזאת".  

 Prof. Ilan Koren’s research is supported by the Sussman Family Center for the Study of Environmental Sciences, which he heads; the Dr. Scholl Foundation Center for Water and Climate Research, which he heads; the Bernard and Norton Wolf Family Foundation; and Scott Jordan and Gina Valdez