פרופ' עׂפר לידר, חוקר תורת החיסון, נולד בטבריה ב- 7/1/55, בגר בירושלים. שירת בנח"ל ולחם במלחמת יוה"כ. תואר ראשון ושני בפקולטה לחקלאות. דוקטורט במכון ויצמן, פוסט דוקטורט בהרווארד וחזרה למכון ויצמן בו הקים את מעבדתו במחלקה לאימונולוגיה.

עׂפר, כאדם הומניסט ויצירתי, שילב תכונותיו אלה בתכונותיו כמדען חוקר ויצר גישה מדעית בעלת אופי חדשני, מקורי ופורץ גבולות, כעולה מתוך למעלה ממאה פרסומים שלו.
עׂפר פרסם שיריו בעיתונות ואף היה למבקר במוסף לספרות של ידיעות אחרונות.

עׂפר התמודד ונלחם במחלת הלוקמיה כל חייו הבוגרים. הוא לא נכנע, לא ויתר ולא נתן למחלתו לעצור את מהלך פעילותו ויצירתו בכל תחומי חייו. במקביל, גדל והתעצם כוחו היצירתי ופוריותו הן במדע והן בכתיבת שירה. אך עׂפר נפטר ויצירתו נקטעה באיבה.

 

פרס עידוד היצירה הספרותית בין מדענים 2018

החלה ההרשמה לפרס עידוד היצירה 2018, על שמו של פרופסור עפר לידר הוא תולדה של חבירה בין ידידיו ומוקיריו במכון ויצמן למדע לבין יוצרים, אמנים, הוגים ואנשי ספרות. פרס עידודו היצירה יוקדש השנה בתחום הספרות לשירה או סיפור קצר, בשפה העברית. אינו כולל ספרות ילדים.

מכון ויצמן במסגרת מפעל "שירת המדע" יעניק פרס לכותבים שעיסוקים במדעי הטבע, הרפואה, ההנדסה והמדעים המדויקים, בתחום השירה או סיפור קצר. על המועמדים להיות בעלי תואר שני ומעלה, לרבות תלמידי תואר שני ותלמידי רפואה מן השנה הרביעית ואילך, וכל בעלי תואר שני שמעורבים במקר במדעים המדויקים ובמדעי הטבע.

המועד האחרון להגשת היצירות ותולדות החיים לתחרות 2018 הוא 30.6.2018.

טקס הענקת הפרסים, בו יוצגו היוצרים והיצירות יתקיים בערב שירת המדע על שם פרופ' עפר לידר , יערך ביום חמישי 17.1.2019, י"א בשבט תשע"ט. אנא סמנו ערב זה ביומניכם.