מידע כללי

פרופ' עפר לידר, חוקר תורת החיסון במחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן למדע, איש הספר, השירה והמוסיקה, נפטר בקיץ 2004 והוא בן ארבעים ותשע. מפעל זה מבטא את דרך חייו ומשאלתו של עפר, אשר ראה את המדע כיצירה ואת המדען כיוצר.מטרתו של פרס עידוד היצירה היא להדגיש את הזיקה בין מדע לאמנות, על ידי טיפוח התפיסה שהתרבות נובעת לא מן הפיצול ביניהם כי אם מן ההפריה ההדדית, ובכך להביא לידי ביטוי את רוח האדם, על רגשותיו, הגותו ואמנותו.

פרס עידוד היצירה, על שמו של פרופסור עפר לידר הוא תולדה של חבירה בין ידידיו ומוקיריו במכון ויצמן למדע לבין יוצרים, אמנים, הוגים ואנשי ספרות. פרס עידודו היצירה יוקדש השנה בתחום הספרות לשירה או סיפור קצר, בשפה העברית. אינו כולל ספרות ילדים.

מכון ויצמן במסגרת מפעל "שירת המדע" יעניק פרס לכותבים שעיסוקים במדעי הטבע, הרפואה, ההנדסה והמדעים המדויקים, בתחום השירה או סיפור קצר. על המועמדים להיות בעלי תואר שני ומעלה, לרבות תלמידי תואר שני ותלמידי רפואה מן השנה הרביעית ואילך, וכל בעלי תואר שני שמעורבים במקר במדעים המדויקים ובמדעי הטבע וכן תואר שני במדעים נוספים עם עיסוק מתועד במחקר מדעי (כפוף לאישור וועדת חריגים).

יחולקו 3 פרסים לשלוש יצירות נבחרות מן התחומים שהוצגו לעיל בהתאם לרמת היצירה ואיכותה, לפי שיקול דעתה של ועדת השיפוט. שלושת הפרסים יהיו בסכומים: 10,000 ₪, 5,000 ₪ ו- 3,000 ₪.

המועד האחרון להגשת היצירות ותולדות החיים לתחרות 2024 הוא 01.07.2024

טקס הענקת הפרסים, בו יוצגו היוצרים והיצירות יתקיים בערב שירת המדע על שם פרופ' עפר לידר , יערך יום חמישי 9.01.2025, ט׳ בטבת תשפ"ה.  אנא סמנו ערב זה ביומניכם.

השנתון "שירת המדע", הכולל יצריות הזוכים בפרסים ובציון לשבח, נימוקי השופטים, הצגת הזוכים וכן דברי שירה, פרוזה, אומנות ומסה מאת אנשי ספרות ומדע הנוגעים בקשר שבין המדע ליצירה, יוצא לאור לקראת טקס חלוקת הפרסים.

 

להרשמה לתחרות