אודות הסיורים

כל הסיורים מתקיימים בשפה העברית

עצים וגנים

סדרת הסיורים מתמקדת בגינון ובעצים ייחודיים הנטועים בקמפוס המכון - בהם צמחים נדירים שאינם גדלים במקומות אחרים בארץ, וכן בסיפורים על מקורותיהם של העצים, תכונותיהם המיוחדות ודרכי "עלייתם" לישראל.

אדריכלות ברוח הזמן

ההליכה בשבילי המכון מפגישה את המבקרים עם מספר אבני דרך בתולדות האדריכלות הישראלית, החל מהבניינים הראשונים של מכון זיו ומכון ויצמן למדע - שהוקמו במחצית הראשונה של המאה הקודמת, דרך מאיץ החלקיקים - סימן ההיכר האדריכלי של מכון ויצמן למדע, ועד לבנייני זכוכית מודרניים מהמאה ה-21. בסיורים יוכלו המבקרים להכיר כמה דוגמאות חשובות לסגנונות בנייה שונים: הסגנון הבין-לאומי של האדריכל אריך מנדלסון, מבנים ברוטליסטיים מבטון חשוף, סגנון סטרוקטורליסטי, פוסט-מודרני, ועוד.

בסלון של ורה

מה אכלו האורחים המכובדים שהתארחו בביתם של "הזוג הנשיאותי", ורה וחיים ויצמן? כיצד ניהלה הגברת הראשונה את משק הבית? מי ערך את הקניות? ומי סידר את הפרחים? "אחוזת ויצמן" שברחובות, מעונם הפרטי של ורה וחיים ויצמן, שהפך לימים למעון הרשמי של נשיא מדינת ישראל, נוהל בידי ורה ויצמן. היא קבעה את אופיים של חיי היום-יום שהתנהלו בו, ועיצבה, בסגנונה האלגנטי והאריסטוקראטי, את נוהלי האירוח הרשמי. המפגשים יתקיימו באחוזת ויצמן ויעקבו אחר דמותה של הגברת הראשונה ואחר אורח החיים בביתו של הנשיא הראשון. המבקרים יוזמנו לסייר בחדרים ובקומות של הבית הגדול, ויתוודעו לקורות בנייתו, לסיפורם של חפצי בית שונים, ולסודות מהמטבח, ומחדרים אחרים.

אמנות, מדע ומה שביניהם

האמנות העכשווית, המושגית, ממש כמו המדע, יוצאת לדרכה מגרעין פנימי, מרעיון שנובט בדעתם של היוצרים, האמנים או המדענים. מכון ויצמן למדע, כארגון עולמי מוביל במדע, רואה באמנות פעילות משלימה, העשויה לאפשר למדענים ולאמנים כאחד להגיע להישגים משמעותיים יותר במסע המתמשך להבנת העולם ומקומנו בו.

על בסיס התפיסה הזאת, מוצגות במכון תערוכות אמנות עכשווית - ובעיקר אמנות ישראלית מחזית היצירה והמחשבה. ראו באתר תערוכות האמנות המוצגות עכשיו במכון.

במסגרת סיור האמנות נבקר בכל פעם בשתיים מהתערוכות. בדרכנו מתערוכה לתערוכה, נפגוש בדרכנו פסלים סביבתיים המוצבים בקמפוס, ובהם עבודות של מנשה קדישמן, סורל אתרוג, יגאל תומרקין, נתן רפפורט, דני קרוון, סלבדור דאלי ועוד. נתעכב ליד הפסלים ונאפשר למבקרים להתוודע למושגים מעולם האמנות, לזרמים אמנותיים, ולהקשרים ההיסטוריים שלהם.

ציפורים בקמפוס

נצפה בציפורים החולפות והמקננות בקמפוס מכון ויצמן למדע, ונלמד על אורחות חייהן. הצמחייה העשירה בקמפוס מהווה אבן שואבת לבעלי כנף רבים המוצאים כאן מסתור, מזון ואפשרויות לקינון. נפגוש עופות יציבים (המצויים במקום כל השנה) כמו הבולבול הממושקף (בולבול צהוב-שת), העורב האפור, ועוד. בהתאם לעונה, נצפה גם בציפורים שמגיעות אלינו מארצות הקור, וחורפות במכון, ובהן  העלויות והנחליאלי, וכן בציפורים החולפות בעונות הנדידה, בדרכן מאירופה לאפריקה ובחזרה.

תאריכי סיורים 2019

בסלון של ורה

תאריך שם המדריך רישום
01.03.2019 ד"ר מיכל חכם סגור
22.03.2019 ד"ר מיכל חכם סגור
12.04.2019 ד"ר מיכל חכם סגור
17.05.2019 ד"ר מיכל חכם סגור
07.06.2019 ד"ר מיכל חכם סגור
28.06.2019 ד"ר מיכל חכם סגור

אמנות, מדע ומה שבניהם

תאריך שם המדריך רישום
01.03.2019 תומר דקל סגור
22.03.2019 תומר דקל סגור
12.04.2019 תומר דקל סגור
17.05.2019 תומר דקל סגור
07.06.2019 תומר דקל סגור
28.06.2019 תומר דקל סגור

אדריכלות ברוח הזמן

תאריך שם המדריך רישום
15.03.2019 דקל גודוביץ' סגור
03.05.2019 דקל גודוביץ' סגור
21.06.2019 דקל גודוביץ' סגור

עצים וגנים

תאריך שם המדריך רישום
29.03.2019 נעמה לוריה סגור
05.04.2019 נעמה לוריה סגור
31.05.2019 נעמה לוריה סגור
14.06.2019 נעמה לוריה סגור

ציפורים בקמפוס

תאריך שם המדריך רישום
08.03.2019 אורי מורן סגור
24.05.2019 אורי מורן סגור

הרשמה

כל הסיורים פתוחים לציבור הרחב, ללא תשלום, אך מחייבים הרשמה מראש. הסיורים מתחילים בשעה 10:00 ויוצאים ממרכז המבקרים על-שם לוינסון, פרט לסיור בסלון של ורה, אשר מתקיים בבית ויצמן.

מספר המקומות מוגבל. הסיור יימשך כשעתיים.

 

ההרשמה לסיורים מתבצעת באמצעות שליחת מייל לכתובת: tours.weizmann@weizmann.ac.il.

נא לציין שם מלא, את סוג הסיור המבוקש, מועד הסיור, מספר משתתפים ומספר טלפון ליצירת קשר.

  • יש להצטייד בנעליים נוחות, מים וכובע.
  • הסיורים אינם מתאימים לילדים מתחת לגיל עשר.
  • במקרה של גשם - הסיורים יידחו למועד מאוחר יותר.

אודות המדריכים

נעמה לוריה ארבילי – סיור עצים וגנים

ילידת 1974, דור שלישי למשפחת חקלאים ממושב בית שערים השוכן בעמק יזרעאל. במהותה "ילדת טבע" ועל רקע החינוך הכפרי, פיתחה אהבת אמת, זיקה ווחיבור ממשי לארץ, לאדמה, לצמחים ולנוף. החלה דרכה במלאכת הגינון בהיותה בת 16 כעובדת במשתלה. בשנת 2001 סיימה לימודי הנדסאות נוף במכללת רופין ועבדה כשבע שנים במכון ויצמן למדע כסגנית מנהל מחלקת הגינון, כך שכל גן ועץ ברחבי הקמפוס מוכר ואהוב עליה באופן אישי.

בימים אלה נעמה מתגוררת עם משפחתה במושב בית שערים ועובדת במשרד אגרונומים בחיפה. נעמה נמנית על מייסדי "איגוד הנדסאי אדריכלות הנוף בישראל", שותפה לפעילות התנדבותית "ירוקה" וסביבתית וכן אוהבת לצלם צמחים וטבע.

ד"ר מיכל חכם – בסלון של ורה

חוקרת תרבות, עוסקת בחיי-היום-יום ובתרבות החזותית של הציבור היהודי בימי היישוב וראשית המדינה. מרצה במכללת שנקר, באוניברסיטה הפתוחה ובבית ברל. מעבירה הרצאות לציבור הרחב בנושאים הקשורים לחברה, לתרבות ולאמנות הישראלית. כמו כן, עוסקת באוצרות של אוספים פרטיים.

דקל גודוביץ' – סיור אדריכלות

אדריכל דקל גודוביץ' נולד ב- 1973 ומתגורר במרכז ת"א. הוא החל את לימודי האדריכלות בסדנא לעיצוב ואדריכלות וסיים אותם בטכניון שבחיפה כמצטיין דיקן. בזמן הלימודים שימש כמדריך טיולים בחברה להגנת הטבע בחוגי סיור לילדים וכן כמדריך טיולים בבתי ספר. מאז סיום לימודיו ב- 2001 הוא משלב מספר נושאים בתחום האדריכלות:

  • תכנון ועיצוב: תכנון מגוון מבנים (שימור, מגורים, מסחר) ועיצוב פנים לדירות במסגרת משרד עצמאי וכשותף במשרדו של אביו - ישראל גודוביץ', שהיה מהנדס העיר המיתולוגי של תל אביב.
  • כתיבה וביקורת: יוצר 2 סדרות וידאו וסדרת כתבות אדריכלות לאתר וואלה, כתב ספר על בית חולים אסותא, וספר על מבנים במכון ויצמן למדע. משמש כרגע ככתב העיצוב והאדריכלות של עיתון כלכליסט ומגזין בניין ודיור.
  • הדרכה: בעבר מנחה לאדריכלות במכון אבני ומדריך סיורים אדריכליים בבניין ודיור. עתה מדריך סיורים בין מבני מכון ויצמן למדע.
  • אמנות: השתתפות במספר תערוכות קבוצתיות, מיצגים, וידאו-ארט, פסטיבל עכו, ואוצר הביאנלה האינטרנטית הראשונה.

תומר דקל – אמנות, מדע ומה שביניהם

תומר דקל הוא אמן ומדריך סיורי אמנות המתמחה באמנות ישראלית. בעל ניסיון רב בהפקת ערבי תוכן, סיורים והרצאות בהם הוא משלב את אוצרות התרבות היהודית והתרבות העברית המתחדשת.

תומר הציג את עבודותיו במספר תערוכות. הוא בוגר מגמת האמנות ב"בצלאל", ועם סיום לימודיו לתואר ראשון, הציג תערוכת גמר מצטיינת.

כיום הוא לומד לתואר שני בהיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן-גוריון, שם הוא כותב תזה העוסקת בביטויי הפיצול התודעתי בין הזהות היהודית המסורתית לבין זו המודרנית כפי שהן מתבטאות בראשיתה של האמנות הישראלית.

אורי מורן – ציפורים בקמפוס

חובב ציפורים וצפר, עובד מזה כעשור במחלקה למדעי הצמח והסביבה במכון ויצמן למדע, כבונה אתר ידע לביולוגיה מולקולרית. בילדותו נהג לטמון בלוטים בקרקע, בתקווה לחדש את יער האלונים הקדום; כנער הצליח   להציל עצי אלון ותיקים שעמדו להיכרת בשל עבודות פיתוח עירוני. בשלושת העשורים האחרונים, מדריך אורי טיולים, ובהם טיולי צפרות וטיולים לאור ירח.

בעל תואר ראשון בביולוגיה, ותואר שני המשלב צפרות, מדעי הסביבה וחקר המוח. ממקימי מועדון הצפרות של המכון, ומשמש כמנהלו. המועדון מקיים הרצאות וסיורי צפרות ועצים במכון. אורי גם נמנה עם ראשוני המצדדים בשימור שטחים פתוחים בישראל. הוא חובב מוסיקה קלאסית ומנגן בחצוצרה.