החלמה לפי מידה

מחקר של מכון ויצמן מצנן את שיגעון הפרוביוטיקה

english

דיווחים

תאריך: 12 נובמבר, 2018
מקור: 
Weizmann homepage
probiotic bills and yogurt

probiotic bills and yogurt

את הגלולה הזאת אולי יהיה לכם קשה לבלוע. מול האמונה הרווחת בסגולותיה הבריאותיות של הפרוביוטיקה – מנות של מיקרואורגניזמים שנמצאים ביוגורטים ונמכרות גם כגלולות – מציב המדע סימן שאלה גדול. מחקר חדש של פרופ' ערן אלינב ופרופ' ערן סגל ממכון ויצמן למדע מראה שבמקרים רבים, הפרוביוטיקה אינה אפקטיבית, ואפילו עלולה להזיק אם צורכים אותה אחרי אנטיביוטיקה.

כ-100 טריליון חיידקים מועילים מתקיימים במעי האדם – והמונח המתאר אותם בחקר המטבוליזם הוא "המיקרובִּיוֹם של המעיים". הפרוביוטיקה המסחרית נמכרת בזכות הטענות הבאות: שתוספים מסוג זה מסוגלים להשיב למעיים את האיזון המיקרוביאלי אחרי סבב אנטיביוטיקה, שהם מחזקים את התגובה החיסונית של הגוף, ושהם יכולים לעזור להילחם במחלות מסוימות. על ההבטחות האלה מתבססת תעשיית המולטי-מיליארדים של הפרוביוטיקה.

במסגרת מחקר חדש של פרופ' אלינב מהמחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן, פרופ' סגל מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית ומדענים נוספים, בדקו החוקרים מה באמת קורה במעיים של אדם שלקח פרוביוטיקה. הם גילו שמאחר שהמיקרובִּיוֹם שונה מאוד מאדם לאדם, כך גם תגובותיהם של אנשים שונים לפרוביוטיקה יכולות להיות שונות זו מזו באופן דרמטי.

החוקרים דגמו את המיקרובִּיוֹם של מתנדבים בריאים באמצעות פרוצדורות של אנדוסקופיה וקולונוסקופיה, ולאחר מכן נתנו להם פרוביוטיקה מסחרית או פלצבו. כאשר הם בדקו אם היו שינויים בפרופיל המיקרובִּיוֹם של המשתתפים, התוצאה הייתה מרשימה. אמנם, היו נבדקים שהפרוביוטיקה נקלטה אצלם במעיים, אך היו גם כאלה שאצלם היא פשוט עברה מקצה אחד של המערכת אל הקצה השני ללא כל השפעה – לא טיפולית ולא אחרת – על הרכב המיקרובִּיוֹם.

ממצאים אלה מראים שהפעילות הפרוביוטית תלויה באדם הלוקח פרוביוטיקה, ושהרעיון שמוצר פרוביוטי אחד יכול להועיל לכולם, מופרך מחקרית. במה שקשור לפרוביוטיקה, מסכמים החוקרים, אין מידה אחת שמתאימה לכולם.

כשהחוקרים בדקו את יעילות הפרוביוטיקה בהחזרת האיזון למיקרובִּיוֹם אחרי טיפול אנטיביוטי, הם הגיעו למסקנה לא פחות מדהימה. 21 משתתפים במחקר קיבלו אותו טיפול אנטיביוטי, שחיסל אוכלוסיות של חיידקי מעיים מזנים מסוימים. אחר כך המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות: המשתתפים בקבוצה הראשונה קיבלו פרוביוטיקה, כל משתתף בקבוצה השנייה קיבל מנת חיידקים מהמיקרובִּיוֹם שלו עצמו לפני הטיפול האנטיביוטי, והמשתתפים בקבוצה השלישית לא קיבלו דבר.

בקבוצה שקיבלה טיפול פרוביוטי חל למעשה עיכוב בהשבת המיקרובִּיוֹם הנורמלי של כל משתתף לאיזון.

"הפרוביוטיקה עיכבה בשישה חודשים את חזרת המיקרובִּיוֹם למצבו המקורי ועשתה זאת היטב ובעקביות", אומר פרופ' אלינב. "זה מאוד מפתיע ומדאיג. תופעת הלוואי הזאת לא הייתה מוכרת עד כה".

"השורה התחתונה היא שהפרוביוטיקה נחשבת לא מזיקה, אבל זה לא תמיד נכון", אומר פרופ' אלינב. "כדי שהפרוביוטיקה תעבוד, ההרכב שלה צריך להיות מותאם אישית".

 

Prof. Eran Elinav’s research is supported by the Leona M. and Harry B. Helmsley Charitable Trust; the Adelis Foundation; the Pearl Welinsky Merlo Scientific Progress Research Fund; the Rising Tide Foundation; the Else Kroener Fresenius Foundation; Vera and John Schwartz; the Lawrence and Sandra Post Family Foundation; Yael and Rami Ungar; Leesa Steinberg; Jack N. Halpern; the estate of Bernard Bishin for the WIS-Clalit Program; the Park Avenue Charitable Fund; the Hanna and Dr. Ludwik Wallach Cancer Research Fund; the European Research Council; Donald and Susan Schwarz; Valerie and Aaron Edelheit; the Howard and Nancy Marks Charitable Fund; and the estate of Malka Moskowitz. Prof. Elinav is the Incumbent of the Sir Marc and Lady Tania Feldmann Professorial Chair

Prof. Eran Segal’s research is supported by the Crown Human Genome Center, which he heads; the Else Kroener Fresenius Foundation; the Adelis Foundation; Judith Benattar; and the European Research Council