מדע, אמנות, ומה שביניהם

לי ינור
"מושהה"
מרכז הכנסים על-שם דוד לופאטי, מכון ויצמן למדע, רחובות

לי ינור מציבה אותנו אל מול מיצב-וידיאו "מוּשׁהֶה", מעין סביבה מועשרת ביתר, אשר מציעה לנו להישיר מבט, בעת ובעונה אחת, אל שדות חיטה, פני הים, ליל ירח מלא, מרבדי כלניות, טפטוף גשם קל - וגוף אדם בתנועה. לכל אלה מצטרפים דימויים שמקורם משדה המדע – ממעבדות מחקר במכון ויצמן למדע, בעיקר מתחום חקר המוח.

המיצב, המבוסס על תצלומי סטילס פרוסים ופרושים, המודפסים על רצועות בד משי, ואשר עליהן מוקרן סרט וידיאו, הכולל פס-קול, משתנה ללא הרף, מציב אתגר לא פשוט מתחום הזיכרון והתפישה. מצד אחד, היתירות והרב-שכבתיות של הדימויים הנעים קוראים ל"חלוקת קשב". מצד שני, כל אחד מהפרטים במכלול אינו מוותר ומנסה לשאוב אליו את מלוא כושר ההתבוננות, הניתוח וההבנה שלנו. אחת מהדרכים להתמודדות עם היתירות הגדולה הזאת, היא להשלים עם כך שאין כאן מסר אחד, חד וברור, ושבכל צפייה חוזרת, אנחנו יכולים לראות תופעות אחרות, שמציעות, כמובן, תובנות חדשות.

לי ינור נולדה בחיפה. היא בעלת תואר ראשון בצילום מבצלאל, ותואר שני באמנות מאוניברסיטת Paris Vill. חיה ועובדת בתל אביב. עבודותיה מוצגות בגלריות ובמוזיאונים בארץ ובעולם. זכתה במספר פרסים. יצירתה כוללת דימויים מופשטים ופיגורטיביים, שבאמצעותם היא "אורגת" נרטיבים מקוטעים שמקבלים משמעות אסוציאטיבית סובייקטיבית. שילוב החומרים והטכנולוגיות במיצבים מאפשר לה מבט ייחודי וחסר גבולות, אותו היא אוהבת לבטא בציטוט של קאזו אונו: ״אין למעלה אין למטה. כמו לנוע בחלל פנימי, לרקוד בלי לזוז״.

התוכנית לאמניות ולאמנים אורחים במכון ויצמן למדע, בתמיכת מרכז ברגינסקי למימשק בין מדע לרוח.