מדע, אמנות, ומה שביניהם

מתי גרינברג
"פרשת המים"
בניין אולמן למדעי החיים, קומת הכניסה (המחלקה למדעי הצמח).
1

סדרת הדפסים ("הצבעוני והקוץ"), בשיתוף עם עמוס עוז וד"ר מיכאל אבישי. מתי גרינברג, שנעזר בבוטנאי ד"ר מיכאל אבישי, מתאר ב"הצבעוני והקוץ", סדרה של מפגשים בין שתי התרבויות, בין השפע למחסור, בין רוך לקשיחות, בין התחנחנות לזעף. דימויים הם של צמחים מהטבע. מפגשים שלעיתים נראים כגישושים הדדיים שנובעים מסקרנות, לעתים כסוג של שיחות שלום, או ניסיון לבסס דו-קיום, ולעיתים כתחילתו של מאבק, שסופו מי ישורנו.

מדובר בתשעה מפגשים זוגיים אינטנסיביים, שמתנהלים בכל שעות היום והלילה, ומוצגים בארבעה זמנים: שחר, אור יום, דמדומים ולילה. בנוסף אליהם כלולה ביצירה סדרת הדפסים של קטעים מתוך "סיפור על אהבה וחושך", מאת עמוס עוז.

מתי גרינברג נולד ביוגוסלביה בעיר סקופיה, בירת מקדוניה, בשנת 1943. עלה לארץ עם משפחתו ששרדה את השואה, בשנת 1948. למד בבצלאל, סיים בהצטיינות והשלים את לימודיו לתואר שני ב"Central School of Art & Design, London.   .עבד כאסיסטנט עם יעקב אגם, דני קרוון, יגאל תומרקין ומנשה קדישמן. בשנים 1969 – 2007 חי ועבד בלונדון. יצירותיו הרב-תחומיות הוצגו בגלריות ובמוזיאונים ברחבי העולם. בין היתר עבד עם ג'ון לנון, ושלושה תחריטים שלו נכללו בספר "ביטלס 2". הוא מרבה לשתף פעולה עם משוררים וסופרים. בארץ עבד עם יהודה עמיחי, נתן זך, עמוס עוז ואחרים.