אחת הבעיות שמשתמשי המכון מתמודדים איתה לעתים קרובות היא הקושי בשיתוף קבצים עם אחרים,  בתחומי המכון ובמקומות אחרים בעולם.

על מנת לאפשר העברה קלה של קבצים, הקמנו שרת FTP (או File Transfer Protocol) אנונימי שמאפשר לכל אחד, בכל מקום להתחבר, להעלות ולהוריד קבצים.

הוראות שימוש 

הנכם רשאים לבקש שם משתמש וסיסמה ממוקד התמיכה (אשר זמין גם בשלוחה 4444).

כל משתמש, בין אם הוא בעל חשבון בשרת ה-FTP או לא, בין אם בתוך או מחוץ לתחומי המכון, רשאי להתחבר אל השרת באופן אנונימי, תוך שימוש ב-anonymous כשם משתמש ובכל כתובת דואר אלקטרוני חוקית (כגון test@test.com) בתור סיסמה.

תוכלו להתחבר אל השרת בדפדפן שברשותכם, בכתובת ftp://ftp.weizmann.ac.il, או באמצעות כל תוכנת FTP סטנדרטית.

העלאת קבצים

בשרת שתי תיקיות ראשיות - האחת מיועדת למשתמשים בעלי חשבון פעיל (בעלי שם משתמש מכוני/User ID וסיסמה) והשנייה למשתמשים אנונימיים.

משתמשים בעלי חשבון פעיל רשאים להעלות תיקיות וקבצים לתיקיית /<pub/<user-id/ או לתיקייה האנונימית incoming/. לא ניתן למפות קבצים באמצעות הפקודה ls בשתי תיקיות ראשיות אלה. יש להיכנס אל תיקיית משתמש מסוימת, בה יתאפשר מיפוי.

בעוד משתמשים בעלי חשבון רשאים לבצע העלאה לתיקיות /<pub/<user-id/ או incoming/, משתמשים אנונימיים רשאים להעלות קבצים אך ורק לתיקיית incoming/. כאמור, גם בתיקייה זו לא ניתן למפות קבצים באמצעות הפקודה ls.

הגבלות אשר חלות על תיקיית incoming/:

  • לא ניתן לדרוס קבצים קיימים.
  • לא ניתן למחוק קבצים.
  • לא ניתן ליצור תת-תיקיות חדשות.

 

הורדת קבצים

כל הקבצים בשרת ניתנים להורדה על ידי כל משתמש, כשעליכם לדעת את כתובת הקובץ המדוייקת כאשר הקובץ נמצא בתיקיית incoming/,  ואת שם תת התיקייה בתיקיית <pub/<user-id/.

מדיניות אחסון קבצים

שרת ה-FTP  אינו מיועד לשמש כאמצעי לשמירת קבצי משתמשים לאורך זמן. אי לכך, קבצים עלולים להימחק בכל עת ומכל סיבה, בדרך כלל על מנת לפנות שטח בכונן השרת, כאשר הקבצים הישנים ביותר הם הראשונים להימחק.

 

מדיניות גיבוי

לא מבוצע כל גיבוי שהוא לקבצים שמאוחסנים בשרת ה-FTP.

 

הערות חשובות

יתכן ותיתקלו במצבים בהם לא תצליחו לאתר רשימות קבצים או תיקיות מסוימות. הסיבה לכך עשויה להיות שהתכנים שאתם מחפשים מוגנים בזכויות יוצרים. היות והעלאת קבצים מוגנים בזכויות יוצרים מהווה עבירה על החוק, נחסום גישה לתיקיות ולקבצים אלה במקרים מסוימים. 

במידה ונתקלתם בתווי בקרה מוזרים בקבצים שהורדתם משרת ה-FTP, קרוב לוודאי שמדובר בתוצאה של הורדת קבצים ממערכת ההפעלה חלונות למערכות יוניקס/לינוקס. חלונות עושה שימוש בשני תווים לסימון סוף שורה, בעוד יוניקס ולינוקס משתמשות בתו אחד בלבד, מה שמסתכם בהצגת תווי בקרה מוזרים ומיותרים בעת פתיחת קבצים ממערכות אלה בחלונות. תוכנות FTP מסוימות מסוגלות לפצות ולתקן הבדל זה בתווי סוף השורה באופן אוטומטי, בעוד אחרות לא תומכות בכך. על מנת לפתור את הבעיה, הפעילו פשוט את אופציית ascii בעת ביצוע פקודות הורדת קבצים מ-FTP.

במקרים בהם שורות מרובות מופיעות כשורה בודדת בקבצים שהורדתם, סביר להניח שמדובר בתוצאה של הורדת קבצים בכיוון ההפוך - מיוניקס/לינוקס לחלונות. תו הבקרה השני שחלונות מצפה לו חסר בקבצים אלה, מה שמסתכם בהשמטת שבירות שורה.