תהליך המיונים

תהליך המיונים בנוי כפירמידה ומתבסס על האולימפיאדות הקיימות בארץ.
אנו מודעים לכך שכישרון מתמטי בא לידי ביטוי במגוון דרכים שונות, בהתאם בתחתית הפירמידה המיונים יהיו רב-גוניים ככל האפשר. לעומת זאת, בראש הפירמידה המיונים יידמו במידת האפשר ל-IMO.

בסיס הפירמידה

בסיס הפירמידה יורכב מארבע האולימפיאדות הארציות:

אנו ממליצים לתלמידים להשתתף בכמה שיותר תחרויות מתוך אלה. לכל אחת מתחרויות אלו יש אופי ייחודי משלה. אנו לא לוקחים ציון ממוצע בין התחרויות, אלא מתייחסים להישג הטוב ביותר. לכן הצלחה (במידה מספקת) באחת התחרויות מספיקה כדי לעבור לשלב הבא, בעוד שכישלון בכל אחת מהן לא יפגע בסיכויי התלמיד לעבור. כמו כן, השתתפות בתחרות במתמטיקה היא חוויה יוצאת דופן ומהווה הזדמנות מצוינת להתאמן וללמוד.

פרטים והרשמה לתחרויות אלו נמצאים באתרי התחרויות. לפני שאתם נרשמים לתחרות, אנו ממליצים להסתכל באתר של אותה תחרות ולהבין אם היא מתאימה לכם (למשל על ידי עיון בשאלונים משנים קודמות). אנו מדגישים, שלמרות שאנחנו משתמשים בתחרוית אלה אנחנו לא מארגנים אותן, שאלות בנוגע אליהן יש להפנות למארגניהן.

אנו פונים אל מארגני תחרויות אלו בבקשה להעביר לנו את דירוג הזוכים עד ה-15 בדצמבר כדי שנוכל להתחשב בתוצאות שלהן בצורה מיטבית בתהליך המיון.

אנו פונים לגופים נוספים שמארגנים תחרות במתמטיקה ברמה דומה לתחרויות אלה ובקנה מידה דומה להן לפנות אלינו אם ברצונם שנתחשב גם בתחרות שלהם בתהליך המיון.

גמר אליפות הארץ

בני הנוער שהצטיינו באחת מהתחרוית לעיל יוזמנו להשתתף בגמר אליפות הארץ במתמטיקה. רק תלמידים שיוכלו לייצג את ישראל ב-IMO בשנה השוטפת (לפי התקנון שלה) יוזמנו. אנו נארגן תחרות זו והיא תתקיים במכון ויצמן (למעט השנה, שבה היא התקיימה באופן מקוון). התחרות דומה באופיה ל-IMO אך נגישה יותר וחד-יומית. התחרות פתוחה למוזמנים בלבד (בין 100 ל-200 משתתפים).

הרף לתלמידים שיוכלו להתקבל גם לקבוצת ירדן (אלה שיוכלו ליצג את ישראל ב-IMO  גם בשנים הבאות, ובנות שיכולת לייצג את ישראל ב-EGMO) יהיה נמוך יותר מאשר לשאר.

קבלה לנבחרת

קבלת התלמידים לנבחרת תתבצע על פי ביצועיהם בגמר אליפות הארץ ובאולימפיאדת גיליס (שהיא הקשה והמקיפה מבין התחרויות בבסיס הפרמידה). רף הקבלה לקבוצת ירדן יהיה נמוך יותר מאשר לקבוצת רותם, אך אליה יוכלו להתקבל רק תלמידים צעירים מספיק כדי לייצג את ישראל ב-IMO גם בשנה הבאה או בנות (מכיוון שהן יכולת ליצג את ישראל גם ב-EGMO).

במקרים חריגים נתחשב גם בתחרויות אחרות.

מיונים במהלך השנה

במהלך השנה יהיה ניתן לעבור מקבוצת ירדן לקבוצת רותם לפי תוצאות בתחרוית המיון שיתקיימו במחנות. כמו כן, לאורך השנה, יש תלמידים שמסיימים את מסלולם בנבחרת. למקומות שמתפנים אנו מזמינים תלמידים חדשים להשתתף כחברי נבחרת על תנאי, על סמך ביצועיהם בתחרוית במתמטיקה המתקיימות במהלך השנה (מועד אביב של תחרות הערים ותחרוית המיון שמתקיימות בסתיו, לפני גמר אליפות הארץ).

מיוני המשלחות

המשלחות תיקבענה על סמך ביצועי התלמידים בתחרויות המיון שיתקיימו במהלך המחנות. לכל תחרות בינלאומית תיקבע משלחת לפי תנאי התחרות ולפי תחרויות המיון שקדמו לה. במקרה הצורך נשתמש גם בגמר אליפות הארץ ובאולימפיאדת גיליס לצורך המיונים.