מכון ויצמן במקום השישי בעולם במדד החדשנות של Nature

מכון ויצמן למדע דורג במקום השישי במדד החדשנות 2017 של מגזין Nature. הרשימה, אשר התפרסמה במוסף מיוחד של המגזין, מונה 200 מוסדות מחקר ומציגה את ההשלכות של מחקר בסיסי על פיתוח של יישומים מסחריים.     

המדד של Nature, המבוסס על נוסחה שרקחה חברת לנס (The Lens), מדרגת מוסדות לפי השפעת המחקר שלהם על חדשנות בתעשייה. זאת, באמצעות ספירה של כמות הציטוטים של פרסומיהם המדעיים במסגרת פטנטים שרשמו חברות מסחריות, כלומר, לא פטנטים שרשמו מוסדות המחקר עצמם. הנוסחה משלבת בין כמות המאמרים המצוטטים לתרומה היחסית של כל כותב לפרסום המדעי.          

מכון ויצמן הוא המוסד היחידי מחוץ לארצות הברית שנכנס לעשירייה הפותחת. בראש הרשימה נמנים מכון סקריפס (Scripps), אוניברסיטת רוקפלר והמכון לטכנולוגיה של מסצ'וסטס (MIT).

"ניתוח זה מתפרסם על רקע העלייה בעדיפות שנותנות ממשלות וקרנות מימון להעברה של ידע מדעי לתעשייה ולכלכלה. חשוב לגופים אלה להראות שמדע הממומן על ידי הציבור ישמש לטובת החברה", אמר דיויד סווינבאנקס, מייסד המדד.    

ריצ'ארד ג'פרסון, מייסדה של נוסחת לנס, ציין כי "על ידי החיבור בין פרסום מדעי לפטנטים כמצרך ציבורי גלובלי אנחנו יכולים למפות את השפעתו ותפקידו של מדע אקדמי באקוסיסטמה של החדשנות. זהו הצעד הראשון לקראת 'מיפוי חדשנות' (innovation cartography)". ג'פרסון אף הוסיף כי "מידע זה יאפשר למדענים, לממציאים, לאנשי עסקים ולקובעי מדיניות לקבל החלטות מבוססות-ממצאים בנוגע לשיתופי פעולה ולדרכים ליצירת מוצרים חדשים, שירותים ופרקטיקות עבור החברה".

נשיא מכון ויצמן, דניאל זייפמן, אמר: "מיקומנו הגבוה במדד זה משקף את הקו המנחה אותנו בגיוס של מדענים חדשים למכון: אנחנו בוחרים אנשים שהם בין הטובים בתחומם בעולם ונותנים להם ללכת אחרי סקרנותם. זה מה שמוביל בסופו של דבר לחדשנות וליישומים מפתיעים אשר מעצבים את העתיד".

מדד החדשנות שפורסם חשף גם שמכון ויצמן מדורג במקום החמישי ברישום פטנטים משלו.

עשרת המוסדות המובילים במדד החדשנות:

  1. Scripps Research Institute
  2. Rockefeller University
  3. Massachusetts Institute of Technology
  4. University of Massachusetts Medical School
  5. University of Texas Southwestern Medical Center
  6. Weizmann Institute of Science
  7. National Institutes of Health
  8. University of California San Francisco
  9. Stanford University
  10. Icahn School of Medicine at Mount Sinai

לינק למפת החדשנות על פי לנס

 

scenic picture of the Weizmann Institute