חינוך מדעי

קידום אוריינות מדעית בחברה הישראלית ובמערכת החינוך

מכון ויצמן למדע מייחס חשיבות רבה לקידום החינוך המדעי בבתי ספר ובקרב הציבור הרחב. מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן, מוביל בתחום זה בישראל תוך טיפוח חברה בעלת אוריינות מדעית. בנוסף, מכון ויצמן ומכון דוידסון מכשירים אלפי מורים למדעים ומתמטיקה, מפעילים מחנות וטורנירים תחרותיים בין-לאומיים של מדע לנוער, ומציעים מגוון רחב של תכניות לסטודנטים ולציבור הרחב – כולל גן המדע על-שם קלור, מוזיאון פתוח בעל מוניטין בין-לאומי. 

מכון דוידסון לחינוך מדעי

לפני יותר מ-20 שנה הקים מכון ויצמן למדע זרוע חינוכית: מכון דוידסון לחינוך מדעי, אשר מפעיל קשת רחבה של תוכניות מדעיות-חינוכיות. במכון דוידסון יוזמים, מארגנים ומפעילים תוכניות שמטרתן ליצור את החיבור החשוב בין אנשים למדע. מכון דוידסון הוא מוקד מקצועי לתלמידים, להורים ולקהל הרחב, כמו גם למורים, אנשי אקדמיה, ממשל וחינוך. מאז הקמתו בשנת 1999 פועל המכון במגוון אפיקים להנגשת מדע לקהל הרחב. באתר המכון, המהווה שער לעולם המדע, אפשר למצוא תוכן עשיר המתעדכן מדי יום ביומו, ושכולל כתבות, סרטונים, ניסויים מדעיים ועוד. נוסף על כך, באתר המכון מתפרסמות תוכניות מגוונות לבתי ספר ולמורים, תחרויות ומחנות מדע לילדים ולנוער, סדנאות וקורסים מקוונים, תוכניות למצטיינים ולהעצמת תלמידים, ועוד.

המחלקה להוראת המדעים

המחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן הוקמה בשנת 1968 על-ידי פרופ' עמוס דה-שליט. מדובר במחלקה אקדמית מלאה אשר משימתה העיקרית היא לקדם את תחום החינוך למדע ומתמטיקה ככלל, ולהשפיע על החינוך למדע ומתמטיקה בישראל. יעד מרכזי של המחלקה הוא לפתח הנהגה אקדמית ומעשית בחינוך למתמטיקה ומדעים.

מרכז שוורץ/רייסמן לחינוך מדעי, רחובות

מרכז שוורץ/רייסמן לחינוך מדעי, רחובות הוקם בשנת 2013 כדי לספק לימודי חמש יחידות בפיסיקה לתלמידים ברחובות, נס ציונה והסביבה. הלימודים מתקיימים בקמפוס רות ואוריאל ארנון בתוך מכון ויצמן למדע, באווירה מעשירה, במעבדות מצוידות היטב ובהנחיית מורים מעולים. כל אלה, מאפשרים לתלמידים למצות את הפוטנציאל שלהם במקצוע זה.

תכניות, מחנות וטורנירים בינלאומיים למדע

המחנה הבינלאומי לנוער שוחר מדע על-שם ד"ר בסי פ' לורנס (ISSI) הוא תכנית יוקרתית המפגישה בין תלמידי תיכון מצטיינים מרחבי העולם למשך חודש שלם, במהלכו הם מתנסים בלמידה מעשית, מקיימים פרויקטי מחקר במעבדות מכון ויצמן ומטיילים לאורכה ולרוחבה של ישראל; טורניר הפיסיקה הבינלאומי על שם שלהבת פריאר הוא טורניר פיתוח כספות תחרותי במיוחד בו סטודנטים מתחרים במדינות האם שלהם על הזכות להגיע לטורניר הגמר בקמפוס מכון ויצמן; והתכניות מתמטיקה בהתכתבות ומדע בהתכתבות מציעות העשרה מקוונת.

מדע לציבור הרחב

מכון ויצמן פועל במספר מישורים לקידום סקרנות ואוריינות מדעית בקרב ציבורים רחבים.