מפעל חיים בחקר הסרטן

 

פרופ' יוסף ירדן, מהמחלקה לבקרה ביולוגית של מכון ויצמן למדע, הוכרז כחתן פרס ישראל במדעי החיים לשנת 2017. הפרס, הנחשב ליוקרתי ביותר בישראל, יוענק לפרופ' ירדן בהוקרה על תגליותיו החשובות בתחום הביוכימיה של הסרטן, בטקס חגיגי שיתקיים ביום העצמאות.

לאורך הקריירה הארוכה שלו, תרם פרופ' ירדן תרומה משמעותית להבנה של מחלת הסרטן וסלל את הדרך לשיטות טיפול חדשות ששולבו בעולם הרפואה והצילו חיים. במחקריו, המתמקדים בדרכי הפעולה של מולקולות דמויות-הורמונים הנקראות גורמי גדילה (growth-factors), הגיע פרופ' ירדן לגילויים שהובילו לפיתוחן של תרופות יעילות  נגד סרטן.

עיקר עבודתו של פרופ' ירדן מתרכזת בקבוצות החומרים EGFR ו-HER2, השייכות למשפחה של קולטנים לגורמי גדילה, שלה תפקיד מרכזי בהתפתחותם של גידולים. בזכות מחקריו, הצליחו רופאים וחוקרים ברחבי העולם לגבש אסטרטגיות לחסימת קולטני EGFR ו-HER2, ואלו שימשו למאבק במחלת הסרטן.

לאחרונה, צוות המחקר בראשות פרופ' ירדן מתמקד בגיבוש אסטרטגיות למניעת העמידות שמפתחים חלק מהחולים בסרטן ריאות לתרופות אימונותרפיות נגד סרטן. פרופ' ירדן הצליח, באמצעות שילוב בין נוגדן שחוסם את הפעילות של EFGR ושני נוגדנים נוספים, לבלום את התפשטות תאי הסרטן במודל של עכברי מעבדה החולים בסרטן ריאות ואף הצליח לעכב את צמיחת הגידול עצמו. שיטה זו של "נוגדן משולש" עשויה יום אחד להוות את הבסיס לאסטרטגיות מותאמות אישית למאבק בסרטן בבני אדם.

פרופ' ירדן הוא בוגר של מכון ויצמן, בו השלים את הדוקטורט בשנת 1985. הוא מכהן כחבר סגל מאז שנת 1988 וכיהן גם כדיקן הפקולטה לביולוגיה (1999-1997), סגן הנשיא לעניינים אקדמיים (1999-2001), המנהל הראשון של המכון לחקר הסרטן על-שם מ.ד. מורוס (2001-1999) ודיקן מדרשת פיינברג (2007-2001). לאחרונה, מונה למנהלו של המכון לחקר הטיפול בסרטן על-שם דואק במרכז הבין-תחומי לחקר סרטן על-שם מורוס.

פרופ' ירדן זכה במספר רב של פרסים יוקרתיים, בהם פרס MERIT מטעם המכון הלאומי האמריקאי לסרטן ופרס אמ"ת בביוכימיה לשנת 2007.

Prof. Yosef Yarden is supported by the Dr. Miriam and Sheldon G. Adelson Medical Research Foundation, the Maurice and Vivienne Wohl Biology Endowment, the Dwek Institute for Cancer Therapy Research, Rising Tide, and the Marvin Tanner Laboratory for Research on Cancer. Prof. Yarden is the incumbent of the Harold and Zelda Goldenberg Professorial Chair in Molecular Cell Biology

 

פרופ" יוסי ירדן