נדבנית בריטית, כלת תואר דוקטור לשם כבוד

לורה וולפסון טאונזלי היא יושבת הראש של קרן משפחת וולפסון ונאמנה של קרן וולפסון. היא נולדה בבריטניה, בתו של לורד וולפסון ממרילבון ונכדתו של סר אייזיק וולפסון - מייסדי קרן וולפסון ונאמניה הראשונים. את מורשתם היא מקיימת בקידום חינוך,  מחקר מדעי ותרבות. לאורך השנים, הפכה וולפסון טאונזלי לחלק בלתי נפרד מצמיחתו ומהצלחתו של מכון ויצמן למדע.

קרן וולפסון הוקמה ב-1955, ןקרן משפחת וולפסון ב.1958- שתי הקרנות מקדמות מצוינות בתחומי מדע, בריאות, חינוך, אמנות ומדעי הרוח. קרן וולפסון תמכה ביותר מ10,000-  מיזמים ברחבי בריטניה. בישראל,  היא מתמקדת בסיוע לאוניברסיטאות ולבתי חולים. קרן משפחת וולפסון מטפחת מצוינות באמצעות מתן תשתית כלכלית לפרויקטים, במיוחד באזורים הסובלים ממחסור תקציבי; מקבלי המענקים מעוּדדים לעשות בהם שימוש כקטליזטורים לתהליכים ולמנף

אותם לקבלת תמיכה נוספת לפעילותם. בשנים האחרונות, הקרן מימנה פרויקטים בתחומי ננוטכנולוגיה, התפלה, מידע קוונטי ואנרגיה סולארית באוניברסיטאות המובילות בישראל.

מענק אישי של סר אייזיק וולפסון בשנת 1947 הוא שאפשר את הקמת בית וולפסון במכון ויצמן והשיק ידידות ארוכת-שנים בין משפחת וולפסון למכון. ידידות זו משתקפת במבנים ברחבי הקמפוס, במרכזי מחקר וביוזמות מדעיות. במהלך העשורים שחלפו מאז, תמכה המשפחה - באמצעות שתי הקרנות - בפרויקטים רבים ובאינספור תחומי מחקר מדעיים של מדעני המכון. בשנים האחרונות, תמיכתה הנדיבה אפשרה את שיפוצו הנרחב של מגדל השמש ואת הפיכתו למשכנו של המרכז הישראלי הלאומי לרפואה מותאמת אישית על-שם ננסי וסטיבן גרנד; פרויקט מחקר סביבתי בנושא רגישות האגן המזרחי של הים התיכון ללחץ אנתרופוגני; מחקר בפיסיקה של אנרגיות גבוהות; חקר תחום ה-Attoscience , שדה מחקר חדש יחסית שיש לו פוטנציאל לחולל מהפכה בהבנה של עקרונות פיסיקליים יומיומיים.

בשל תהליך הערכה קפדני, על בסיס ביקורת עמיתים בידי מומחים בכל תחום, ובשל המאמצים העצומים שעושות שתי הקרנות כדי להבטיח כי תמיכתן מקדמת מטרות ראויות וכי היא מושקעת בתבונה, בחירתן בפרויקט לתמיכה מהווה חותמת של מצוינות. בשנת 2010 הוענקה למשפחת וולפסון  מדליית הנסיך מוויילס לפילנתרופיה באמנויות, ובשנת 2013 – מדליית  קרנגי בפילנתרופיה.

לורה וולפסון טאונזלי הנה עמיתת כבוד מטעם הטכניון, קינגס קולג' בלונדון ובירקבק אוניברסיטת לונדון; היא כלת פרס רמב"ם מטעם המרכז הרפואי רמב"ם לשנת 2011 ואף קיבלה תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

 

Laura Wolfson Townsley