איש עסקים ונדבן ישראלי,חתן תואר דוקטור לשם כבוד

סמי סגול משלב קריירה עסקית מזהירה עם אחריות חברתית, אשר הופכת אותו למופת של מחויבות לעתידה של מדינת ישראל. הוא נולד בטורקיה ועלה לישראל עם משפחתו בגיל .15 את השכלתו רכש בטכניון ובאוניברסיטת תל אביב. בשנת 1980, יחד עם אחיו יצחק, קיבל על עצמו אחריות ניהולית ל'-כתר פלסטיק' -  חברה שייסד אביו יוסף ב- 1948 - והוביל את החברה לצמוח מעסק מקומי קטן לאחד היצרנים המובילים בעולם בתחום מוצרי צריכה, המעסיק כ4,500-  עובדים ברחבי העולם.

מנהיגותו מדגישה בעקביות ראויה לציון תרומה חברתית. הבנת תפקיד התעסוקה בצמצום פערים חברתיים וכלכליים הובילה אותו להעביר את מרכז הפעילות של קבוצת כתר לצפון הארץ, שם היא מהווה את אחד המעסיקים הגדולים באזור, עם שבעה מפעלים בבעלותה. ב-2005 הקים סגול מרכז בינלאומי לפיתוח וחדשנותתכנית התמחות המקנה למעצבים צעירים הזדמנות לרכוש ניסיון מעשי והכשרה מקצועית במחקר, בפיתוח, בעיצוב בטכנולוגיה, המעשירה הן את המשתתפיםוהן את התעשייה בישראל.

סמי ורעייתו טובה הפכו את הפעילות למען החברה לדרך חיים. הם יזמו מגוון פעילויות ייחודיות למען קבוצות מוחלשות בחברה הישראלית ולמען תושבי הפריפריה, בהן: מפעל המלגות לתלמידי תיכון ולסטודנטים, הכולל אלפי מלגות לתושבי הפריפריה; הפיכת אגודת ניצן לארגון לאומי מוביל המטפל בהפרעות קשב ולמידה; ייזום והובלת "ניצן הורים"גישה חדשנית להתמודדות עם הורות; "מפעלות חינוך וחברה" - תכנית בה נוטלים חלק כ-100,000 ילדים ב-400 אתרים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל, ואשר מחנכת אותם לחיים מלאים בעזרת הכדורגל. על פעילותה זו, זכתה משפחת סגול בפרסים רבים, הן בישראל והן מחוצה לה. בצד הפעילות החברתית, בני הזוג תורמים לשורה ארוכה של פעילויות ומוסדות תרבות, בהם התזמורת הפילהרמונית והאופרה הישראלית.

חזונו של סגול מצא את ביטויו המובהק בפעילות פורצת-דרך ברמה הבינלאומית בתחום חקר המוח, אשר הפכה לשליחות חייו. בשנים האחרונות, הוא מקדיש את מרבית זמנו ומרצו להקמת רשת מחקר בינלאומית בתחום..הוא גייס עשרות מדענים מובילים מרחבי העולם ליטול חלק ב-"רשת סגול  לחקר המוח" ויחד עם טובה סייע להקמת מרכזי מחקר במוסדות האקדמיים והרפואיים המובילים בישראל, בהם אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת חיפה, המרכז הבינתחומי, המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבאתל השומר והמרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי. הפרויקט האחרון במסגרת זו הוא מרכז סגול לרפואה היפרברית ומחקר במרכז רפואי אסף הרופא, לטיפול בעזרת תא לחץ.

סמי וטובה סגול הינם ידידי אמת של מכון ויצמן, אשר תמכו במשך שנים רבות בהקמת אתר דוידסון אונליין – אתר חדשני לחינוך מדעי – ובפעילותו. כעת הם שוקדים על תכניות להקמת מכון מחקר חדש בקמפוס בתחום אריכות החיים.

על פועלו זכה סגול בשורה ארוכה של עיטורים ופרסים, בהם אות לגיון הכבוד הצרפתי; תואר אבירות מטעם ממשלת איטליה; פרס היזם החברתי של קרן שוואב (מיסודו של הפורום הכלכלי בדאבוס) פרס התעשייה; תארי ד"ר לשם כבוד מטעם אוניברסיטאות תל אביב וחיפה; פרס הוגו רמנסיאנו לכלכלה.

 

Sami Sagol