מענק HHMI לחוקרים בוויצמן ולמדענים ישראלים שצמחו במכון

שישה מדענים ישראלים נבחרו השנה לקבל את מענקHHMI  היוקרתי (Howard Hughes Medical Institute award), הניתן לחוקרים צעירים מבטיחים מחוץ לארה"ב בתחום הביו-רפואה. כל השישה קיבלו את הדוקטורט שלהם במכון ויצמן למדע, ושלושה מהם משמשים חוקרים במכון.

מענק HHMI זיכה 41 חוקרים משש עשרה מדינות בסכום של 650 אלף דולר לחמש שנים, אשר יסייע להם לקדם פרויקטים יצירתיים ולחתור לגילויים מדעיים בתחומי המחקר שלהם.      

"אנחנו גאים בחוקרי ויצמן אשר זכו לכבוד הזה ובעובדה ששורשיהם האקדמיים של כל הישראלים שברשימה נטועים במכון. מבחינתנו, זוהי ראיה להשפעתו של המדע שיוצא ממכון ויצמן. יותר מכך, היחס המספרי הגדול של ישראלים בקרב רשימת הזוכים משאר העולם מלמד על כוחו של המדע הישראלי".       

מדעני מכון ויצמן, אשר זכו במענק הם:

פרופ' עידו עמית, מהמחלקה לאימונולוגיה, חוקר את תפקודה של מערכת החיסון והשפעתה על בריאות  וחולי. מעבדתו עוסקת בפיתוח של טכניקות גנומיות חדשניות לניתוח תא-בודד, כדי לחקור תאים אלה ברזולוציה גבוהה ביותר. הבנת פעילות התאים במערכת החיסון תסייע לקידום הדור הבא של אימונותרפיה נגד סרטן, נוירודגנרציה (ניוון של נוירונים) ועוד.         

ד"ר שלו איצקוביץ, מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא, חוקר את העקרונות המעצבים של רקמות מטבוליות. הוא משלב שיטות חישוביות וניסיוניות, כולל הדמיה של מולקולות בודדות ברקמה, כדי להבין כיצד קשרים בין תאים ברקמה מאפשרים פעילות תקינה וכיצד תבניות קישור אלה מופרעות במחלות כגון סוכרת.

ד"ר ערן אלינב, מהמחלקה לאימונולוגיה, חוקר את חיידקי המעי (׳המיקרוביום׳) ואת השפעתם על תזונה, על בריאות האדם ועל מחלות דלקתיות, זיהומיות, מטבוליות, גידוליות ואף מחלות ניווניות של מערכת העצבים. פענוח הקוד המולקולרי השולט על יחסי הגוף עם החיידקים שלו יאפשר למעבדת אלינב לפתח התערבויות חדשניות נגד מחלות אלה באדם.

המדענים הישראלים הנוספים הם:

ד"ר יוסי בוגנים, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, עוסק במחקר של תאי גזע באמצעות חיפוש אחר דרכים משופרות לתכנות מחדש של תאי עור לתאים המיועדים לקליניקה (כגון תאי גזע עובריים, תאי גזע שלייתיים ותאי עצב). את עבודת הדוקטורט שלו עשה במעבדתה של פרופ' ורדה רוטר מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן, ואת התואר קיבל בשנת 2008.

ד"ר עידן עפרוני, מהפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בירושלים, חוקר מה עומד בבסיסן של  יכולות הרגנרציה המיוחדות של צמחים, תוך התמקדות באופן שבו צמחים מגייסים תאים כדי ליצור תאי גזע ומריסטמות. תוצאות מחקרו יובילו לשיפור השיטות של ריבוי צמחים למטרת ייצור מזון. את הדוקטורט שלו קיבל ב-2010 ממכון ויצמן במסגרת עבודתו במעבדה של פרופ' יובל אשד מהמחלקה למדעי הצמח והסביבה.  

פרופ' אסיה רולס, מהטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, חוקרת את היחסים שבין מערכת החיסון והמוח והקשר לבריאות וחולי. את לימודי הדוקטורט עשתה תוך עבודתה במעבדה של פרופ' מיכל שוורץ מהמחלקה לנוירוביולוגיה שבמכון ויצמן, ובשנת 2007 קיבלה את התואר.

פרופ' רולס, האישה היחידה בחבורה, היתה עמיתה של קרן קלור במסגרת התכנית הלאומית לפרסי מחקר פוסט-דוקטוריאליים לקידום נשים במדע של מכון ויצמן למדע. תכנית סלקטיבית זו, שהושקה לפני כעשור, תומכת בשהותן בחו"ל של מדעניות נבחרות לצורך עבודת פוסט-דוקטורט. התכנית ממומנת על ידי תומכי מכון ויצמן ופתוחה לחוקרות שסיימו תואר שלישי בכל האוניברסיטאות בארץ.   

בהתייחסו לכל הזוכים במענק, אמר דיויד קלפהאם, סגן נשיא HHMI והמדען הראשי של הארגון: "קבוצה מצוינת זו של מדענים תיתן דחיפה משמעותית למחקר הביו-רפואי בעולם, ואנחנו נרגשים לתמוך בהם יחד עם שותפינו הפילנתרופים".  

הפרסים שבהם זכו החוקרים ממומנים על ידי HHMI, קרן ביל ומלינדה גייטס, קרן וולקאם (Wellcome Trust) וכן קרן קלוסטה גולבנקיאן. הזוכים נבחרו מתוך 1,400 מועמדים, על סמך הישגיהם המחקריים עד כה, כולל במסגרת הדוקטורט והפוסט-דוקטורט, וההשלכות הצפויות של עבודתם.

 

Prof. Ido Amit is supported by the David and Fela Shapell Family Foundation INCPM Fund for Preclinical Studies; the Leona M. and Harry B. Helmsley Charitable Trust; the Rosenwasser Fund for Biomedical Research; the  Steven B. Rubenstein Research Fund for Leukemia and Other Blood Disorders; the Alan and Laraine Fischer Foundation; Isa Lior, Israel; Drs. Herbert and Esther Hecht, Beverly Hills, CA; the Comisaroff Family Trust; Rising Tide; the David M. Polen Charitable Trust; BLG Trust; Mr. and Mrs. Harold Hirshberg, Park Ridge, NJ; David and Molly Bloom; and the Estate of Alice Schwarz-Gardos. Prof. Amit is the recipient of the Helen and Martin Kimmel Award for Innovative Investigation

Dr. Eran Elinav is supported by the Leona M. and Harry B. Helmsley Charitable Trust; the Adelis Foundation; the Else Kroener Fresenius Foundation; John L. and Vera Schwartz, Pacific Palisades, CA; Rising Tide; Andrew and Cynthia Adelson, Canada; Yael and Rami Ungar, Israel; Leesa Steinberg, Canada; Jack N. Halpern, New York, NY; Lawrence and Sandra Post Family; the Bernard M. and Audrey Jaffe Foundation; the European Research Council. Dr. Elinav is the Incumbent of the Rina Gudinski Career Development Chair

Dr. Shalev Itzkovitz is supported by the Henry Chanoch Krenter Institute for Biomedical Imaging and Genomics; the Rothschild Caesarea Foundation; the Cymerman-Jakubskind Prize; and the European Research Council. Dr. Itzkovitz is the incumbent of the Philip Harris and Gerald Ronson Career Development Chair