ציוד מגן אישי

ראש קבוצת המחקר אחראי על קיום סביבת עבודה בטוחה. כל עובד מעבדה מחויב לשמור על כל נהלי הבטיחות בהתאם לתכנית הבטיחות השנתית  (ASP) עליה חתם. יש להשתמש בציוד בטיחות ומיגון אישי בהתאם לסיכונים אליהם העובד חשוף. בכפוף לתקנות הבטיחות חובה ללבוש חלוק מעבדה ולנעול נעליים סגורות. יש להרכיב משקפי מגן ולעטות כפפות על פי הצורך.  מידע אודות ציוד מגן אישי ניתן למצוא גם בגיליון הבטיחות של החומר (MSDS).
באחריות העובד/הסטודנט להשתמש בציוד שסופק לו:

  • חלוק – עשוי 100% כותנה, נסגר ע"י כפתורי "תיק-תק" ובעל שרוולים ארוכים עם מנג'טים.
  • נעליים סגורות (דוחות נוזלים, לא מבד, עדיף מעור).
  • משקפי מגן
  • כפפות – לפי הצורך ובהתאם לסוג החומר איתו עובדים, כמפורט בתכנית ניהול הבטיחות השנתית של קבוצת המחקר.

הגנה על העיניים והפנים

לכל העובדים במעבדה מסופקים אמצעי הגנה, ומחובתם להשתמש בהם בהתאם לסיכון החשיפה. משקפי המגן ומגן הפנים המשמשים במעבדות המכון לצורך מיגון מחומרים כימיים, עשויים חומר פלסטי המגן גם מפני פגיעה מכנית ומקרינת UV.

מגיני העיניים המסופקים על ידי יחידת הבטיחות כוללים:

  • משקפי מגן עם מיגון צדדי המספקים הגנה מפני נתזים חלקיקים, אבק ולכלוך.
  • משקפי מגן סגורים (goggles) המספקים הגנה מפני רסיסים, אבק ונתזים בעבודה עם זכוכית בתת לחץ או בלחץ גבוה, או עם כלי עבודה המייצרים שבבים.
  • מגן פנים שלם המספק הגנה מפני חלקיקים ונתזים. חובה להשתמש בו בזמן עבודה עם חנקן נוזלי וחומצות חזקות.

חל איסור גורף על שימוש בעדשות מגע בעת עבודה במעבדה. במידת הצורך יקבל העובד מיח' הבטיחות הפנייה לאופטומטריסט לקבלת משקפי מגן אופטיים, בהתאם לסיכונים.

הגנה על העור והגוף

בעת עבודה בחומרים כימיים יש ללבוש חלוק ארוך רכוס ונעלי עבודה סגורות. אין לעבוד במעבדה בנעליים פתוחות כגון: סנדלים וכפכפים. יחידת הבטיחות מספקת סינרי גומי, כפפות גומי וערדלי גומי לפי הצור . לדוגמה, בעבודה בחומצות מאכלות כגון HF וחומצות אנאורגניות חזקות. בסיום העבודה יש להשאיר את ציוד המגן במעבדה. אסור ללבוש חלוק או לבוש מגן אחר במסעדות או באזורים המותרים לאכילה ושתיה.

הגנה על הנשימה

כל עבודה בחומרים כימיים מסוכנים יש לבצע אך ורק במינדף כימי  אלא אם אושר אחרת ע"י מנהל המעבדה. המינדף הכימי הוא אמצעי המיגון הטוב ביותר לעבודה בחומרים מסוכנים. המינדף מקנה לעובד סביבת עבודה בטוחה כיוון שהוא שואב אוויר מחלל המעבדה ופולט אותו החוצה עם הזיהום.

במקומות בהם אין אוורור או כאשר לא ניתן לעבוד במנדף כימי יש לפנות ליחידת הבטיחות 

אמצעי חרום

במקרה של התזת חומר כימי על הגוף או על הפנים או העיניים, יש להשתמש במקלחת החרום או במשטפת העיניים הקרובה. יש לשטוף את הגוף או העיניים במים זורמים במשך 15 דקות לפחות.

חובה לדווח למוקד השירות על כל אירוע התזה, שפך או פיצוץ 08-934-2999.